Türkiye Avrupa Kadınlar Artistik jimnastik Finalinde

Türkiye, Avrupa Kadınlar Artistik Jimnastik Şampiyonası büyük kadınlarda 4. Sıraya yükseldi ve finale katılmaya hak kazandı. Milli sporcularımızdan biri olan Dilara Yurtdaş, atlama masası aletinde, Bilge Tarhan denge aletinde, Göksu Üçtaş Şanlı ise yer aletinde başarı yakaladı ve kızlar adını finale yazdırdı.

Mersin’de düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Jimnastik Şampiyonası’nın ilk gününde, elemeler büyükler kategorisinde gerçekleştirildi.

Avrupa Kadınlar Artistik Jimnastik Şampiyonası Mersin’de devam etti. Olimpik jimnastik Salonu’nda düzenlenen müsabakalarda milli takım adına yarışan Göksu Üçtaş Şanlı, Dilara Yurtdaş, Ece Yağmur Yavuz, Cemre Kendirci ve Bilge Tarhan sırası ile yer, denge, atlama masası ve asimetrik paralel aletinde performans gösterdi.

Yeni tip korona virüs (covid-19) tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen şampiyonadaki eleme yarışlarında başarı gösteren Türk jimnastikçiler takımlar bazında en fazla puan toplayan Romanya ilk sırada yer alırken Milli sporcular 4. Sırada yer aldı. Türkiye’nin dışında müsabakalarda Ukrayna, Macaristan, Çekya ve Hırvatistan finale yükseldi.

Finale Adını Yazdıran Sporcular

Milli sporcularımız arasında adını Avrupa Kadınlar Artistik Jimnastik Şampiyonası finaline yazdıranlar ise;

Dilara Yurttaş atlama masası ile, Bilge Tarhan denge aleti ile, Göksu Üçtaş Şanlı yer aletinde adını finale yazdırdı. 16 ülkeden 88 sporcunun katıldığı müsabakalar gençler kategorisindeki elemeler ile devam edecek.

Suat Çelen Sporculardan Umutlu

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen ise milli sporcularımızın finale kalması konusunda; “Göksu dışındaki sporcularımızın yaşı 16, hepsi genç. İleride çok Avrupa Şampiyonası görecekler.

Burada final veya madalya olur ya da ikisi de olmaz hiç önemli değil ama büyükler takımına girip ülkeyi temsil etmek önemli.” Şeklinde açıklama yaptı.

Çelen açıklamalarına, “Finale kalıp madalyanın geleceğini düşünüyoruz. Cimnastikte küçük puanlar final dışına atabilir, madalya alamayabilirsiniz. Ritmik cimnastikçilerimizin Ukrayna’da almış olduğu madalya bizleri çok sevindirdi.

Ukraynalılar da geldi Türkiye’de takım olarak bizi geçti. Sporun güzelliği burada. Kadın sporcularımız bu şampiyonada güzel performans sergileyecektir.” Sözleri ile açıklamasını noktaladı.

Milli jimnastikçi Göksu Üçtaş Şanlı ise, “Takım arkadaşlarım çok genç. Yarışmanın güzel geçeceğine inanıyorum. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Takım olarak hırslıyız ve en iyi dereceyi elde edeceğiz.” Dedi.