TÜRKİYE, JİMNASTİK’TE İLK KEZ AVRUPA İKİNCİLİĞİ ALDI

Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası, 9-13 Aralık tarihleri arasında Mersin’de düzenlendi. Organizasyona ev sahipliği yapan Olimpik Jimnastik Salonu’nda, Artistik Jimnastik Milli Takımımız gümüş madalya kazandı.

Elde edilen gümüş madalya ile Türkiye, jimnastik tarihinde ilk kez Avrupa’da madalya kazandı. Düzenlenen organizasyonda, yer aleti, halka, barfiks, paralel bar, kulplu beygir ve atlama masasında tüm sporcular performanslarını sergileyerek puan topladı.

Mersin, Olimpik Jimnastik Salonu’nda gerçekleştirilen Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası’nın dördüncü gününde sporcular, ilk sırada takım olarak yer almak için yarıştı.

Düzenlenen organizasyonda, yer aleti, halka, barfiks, paralel bar, kulplu beygir ve atlama masasında tüm sporcular performanslarını sergileyerek puan topladı.

ŞAMPİYON UKRAYNA OLDU

Ülkemizin turistik yerlerinden biri olan Mersin ilinde düzenlenen Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda, altın madalya alan ülke Ukrayna oldu.

Büyükler kategorisinde gerçekleştirilen takım finalinde Ukrayna şampiyonluğu elde ederken, Türkiye gümüş madalya alarak ikinciliği, Macaristan ise bronz madalya ile üçüncülüğü elde etti.

Avrupa Erkekler Artistik Jimnastik Şampiyonası’nda, Ukrayna kendisine altın madalyayı kazandıran performansları ile 248 bin 963 puan elde ederek şampiyon oldu. Artistik Jimnastik Milli Takımımız’da, Abdelrahman Elgamal’ın geçirdiği sakatlık dolayısıyla bir süreyi aşkın yarış dışı kalmasına rağmen 244 bin 793 puan elde ederek Türkiye’ye Avrupa’da ilk kez gümüş madalya kazandırdı.

Bronz madalyanın sahibi olarak üçüncülüğü alan Macaristan ise 240 bin 393 puan topladı.

COVİD-19 VİRÜSÜ İÇİN ALINAN ÖNLEMLER

Türkiye Jimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Mersin’de gerçekleştirilen Avrupa şampiyonluğu için alınan pandemi önlemelerini; “Bütün kafileler gelmeden 48 saat önce teste tabi tutuluyor ve o testler negatif çıkarsa buraya geliyor. Havalimanından buraya gelip otele yerleştiklerinde bir test yapıyoruz ve sporcular odasına giriyor, dışarı çıkmıyor. 2 gün sonraki testi tekrar negatif çıkarsa salonlara girme durumu oluyor. Salondaki bütün görevlilere test yapılıyor.

Organizasyon seyirciye açılmıyor. Bu bağlamda sıkı kontroller var. Bu süreci yönetmenin de büyük bir başarı olduğunu düşünüyorum. Performansı yaparsın ama sporcuları izole etmek de önemlidir. Ritmikteki Avrupa Şampiyonası’nda milli takımdaki çocukları izole edemeyenler oldu ve gelemediler. Sportif açıdan, bu süreci en iyi yöneten ülkelerden bir tanesi Türkiye.” Sözleri ile açıklamıştı.