Genç Milli Cimnastikçilerimiz Avrupa Şampiyonası Deneyimiyle Yeni Hedeflere Kilitlendi

Mersin’de otuz üçüncüsü organize edilen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ilk kez yer alan 16 yaşındaki dört sporcumuz, kazandıkları deneyimle yeni başarılar kazanarak göğsümüzü kabartmayı amaçlıyor.

Mersin’de otuz üçüncüsü organize edilen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda ilk kez yer alan 16 yaşındaki dört sporcumuz, kazandıkları deneyimle yeni başarılar kazanarak göğsümüzü kabartmayı amaçlıyor.

Göksu Üçtaş Şanlı, Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda elde ettiği 2.likle gümüş madalyaya layık görüldü.  Cimnastikte “yükselen yıldız” olarak görülen millimiz Derin Tanrıyaşükür ise ilk kez madalya sevinci yaşıyor.

17 Aralık tarihinde Olimpik Cimnastik Salonu’nda düzenlenen Avrupa Kadınlar Artistik Cimnastik Şampiyonası’nda büyüklerde Bilge Tarhan, Dilara Yurtdaş, Göksu Üçtaş Şanlı, Ece Cemre Kendirci ve Yağmur Yavuz’un yer aldığı takımımız, tarihte ilk defa takım olarak final aşamasına geldi ve Avrupa dördüncülüğüne yükseldi.

İlk Şampiyona heyecanı

İlk defa bir Avrupa Şampiyonası’nda takım halinde finale çıkan kadın cimnastikçilerimiz, hem büyüklerde hem de gençlerde ilk kez madalya kazandı. Turnuvanın büyükler kategorisinde ilk defa yarışan 16 yaşındaki 4 milli sporcumuz Bilge Tarhan, Dilara Yurtdaş, Cemre Kendirci ve Ece Yağmur Yavuz deneyim kazandıkları turnuvayı değerlendirdi. 

Milli sporcumuz Dilara Yurtdaş, “Şimdi daha çok çalışma zamanı” diyerek daha önlerinde çok yol olduğunu belirtirken, şampiyonanın kendilerine büyük katkı sağladığını söyledi.

Önümüzdeki süreçte daha fazla çalışmaya odaklanacağını söyleyen Yurtdaş, “Hatalarımız oldu ama biz daha çok çalışıp madalya alacağız. İlk Avrupa şampiyonamdı ve heyecan vardı. Bu şampiyonada neler yapabildiğimizi gördük. Şimdi daha çok çalışma zamanı.” dedi.

Bilge Tarhan’ın açıklaması

Milli sporcu Bilge Tarhan da büyük bir şampiyonada yer almaktan dolayı gururlu olduğunu belirtti. Bilge Tarhan, “Büyük şampiyonalar için güzel bir tecrübe edindik” diyerek sözlerine başlayan Tarhan, “Bundan sonra daha yoğun çalışacağım.

Artık katılacağım şampiyonalarda madalyayla dönmek istiyorum.” diyerek konuşmasını noktaladı. Ece Yağmur Yavuz ise şampiyonada ülkemizi temsil etmenin gururu içerisinde olduğunu belirtti.

Şampiyona atmosferinin farklı bir his olduğunu dile getiren Yağmur, kazandığı deneyimle ilerleyen şampiyonalarda performansını arttıracağını belirtti. Cemre Kendirci, “Bu şampiyona bana fayda sağladı” derken, böyle ciddi bir şampiyonada yer almaktan dolayı ne kadar mutlu olduğunu belirtti.

Şampiyonada genç bir takım olarak yer aldıklarını belirten Cemre, “Takım olarak 4. olduk. İlk defa böyle bir başarı elde edildi. Hatalarımı gördüm. Artık bu hatalarımın üzerine gideceğim.” ifadelerini dile getirdi. Milli antrenörümüz Özgür Gümüşlü ise kadın cimnastikçilerimizin şampiyonada ellerinden geleni yaptıklarını söylerken gururunu dile getirdi.