Zafer Kalaycıoğlu Efsanesi Yeniden Mersinde

Bu sezon Avrupa’daki performansıyla hem Türkiye’yi hem Mersin’i gururlandıran ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, takımın başına Zafer Kalaycıoğlu ismini getirdi.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi bu sezon tarihi bir süreçten geçerek Çukurova Basketbol organizasyonları tarihinin en başarılı dönemlerinden birini geçirdi.

Aziz Akkaya Miras Bıraktı

FIBA Kadınlar Euro Cup’ta tarihinde ilk kez Final 4 aşamasına gelen ve kupanın bir kulpunu tutmayı başaran takımımız, ne yazık ki harika geçen sezonu şampiyonlukla taçlandıramadı.

Öyle ya ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Final 4 maçlarına çıkmadan evvel oynadığı 14 FIBA Kadınlar Euro Cup maçında sadece 1 mağlubiyeti vardı. 13 maçta nice zorlu rakipler karşısında aldığı galibiyetlerle kupanın bu sezonki en dişli takımlarından olduğunu gösteren ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, başantrenörlük koltuğunda oturan Aziz Akkaya ile yolun sonunun güzel geleceğinden inanıyordu.

Ne var ki bu inanç parkede gerçekliğe dönüşemedi. Takımımız ilk olarak FIBA Kadınlar Euro Cup Final 4’un ilk maçında Venezia’ya 5 sayı farkla mağlup oldu ve final şansını yitirdi. Ardından üçüncülük maçında, FIBA Kadınlar Euro Cup Final 4’da mücadelede eden ve finali kaçıran bir diğer Türk takımı Galatasaray ile rakip olundu.

Aziz Akkaya’nın ekibi o maçı da kaybederek bu şahane sezonu Avrupa dördüncüsü olarak noktaladı. Bu maçın ardından başantrenörümüz Aziz Akkaya, Çukurova Basketbol Yönetim Kurulu’na istifasını vererek görevinden affını istedi.

Ayrılırken taraftara duygusal bir mesaj yayınlayan Aziz Akkaya’nın yerine gelen isim ise Zafer Kalaycıoğlu oldu.

Zafer Kalaycıoğlu Kimdir

zafer kalaycıoğlu

7 Mayıs 1954 yılında Konya’da dünyaya gözlerini açan Zafer Kalaycıoğlu, basketbol çevrelerinde yaşayan efsanelerden biri olarak biliniyor.

Kadın basketbolunda çok başarılı bir kariyeri olan Zafer Kalaycıoğlu, 2000 – 2009 yılları arasında Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’nı çalıştırmıştı.

Sarı lacivertli takımla 9 sezonda inanılmaz başarılara kavuşan efsane koç, sarı lacivertlilerin müzesine 14 kupa koyarak adını Türk basketbol tarihine altın harflerle yazdırmıştı.

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı’yla aldığı 14 kupanın ardından sansasyonel bir şekilde Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın başına geçen Zafer Kalaycıoğlu, sarı kırmızılı camiadaki ikinci dönemine böylece başlamıştı.

Daha önce Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın 1994 – 1995 ve 1995 – 1996 sezonlarında çalıştıran kurt antrentör, bu sezonlarda Türkiye kadın basketboluna ambargo koymuştu.

Bu iki sezonda Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi, Türkiye Kupası ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı toplamda 6 kez kazanan isim, ikinci döneminde Galatasaray’a özgeçmişinde 20 kupayla gelmişti.

Daha sonrasında Mersin şehrimize gelen ve 2017’de Mersin Büyükşehir Belediyespor’un Türkiye Kupası’nı almasında katkısı olan koç, bu zaferle kupa sayısını 25 çıkardı.

Yakın Doğu Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı’nda da bir Türkiye Kupası bulunan Zafer Kalaycıoğlu, bu başarılarıyla Türkiye basketbol tarihinin en çok kupa kazanan antrenörü olma unvanını elinde bulunduruyor.

Şimdi ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ne gelen koçtan beklentimiz şehrimizin takımına nice kupa zaferleri yaşatıp, adına yakışır kariyer mirasının üzerine Mersin’de birçok başarıyı daha eklemesi.

Başarılar koç!