Yenişehir’de Voleybol Ziyafeti

Sporun en çok sevildiği şehirlerden biri olan Mersin’de büyük bir heyecan yaşanıyor. Şehrin spor alanında en çok öne çıkan ilçelerinden Yenişehir 4 hafta sürecek bir voleybol festivaline ev sahipliği yapacak. Bu festivalde birçok farklı yaş grubundan oyuncuların müsabakaları Mersinli taraftarların desteğine sunulurken, şehrin spora dair kültürünü geliştirebilmek açısından da oldukça önemli bir atılım olduğunu ifade etmekte fayda var.

Voleybola İlgi Yüksek

Spor Türkiye’nin hemen hemen her ilinde farklı bir taraftan algılanıyor ve futbolun her geçen gün daha da kaotik bir iklime gittiği bu dönemde diğer sporlara olan ilginin yükseldiğini ifade etmek gerekiyor.

Özellikle Kadın Voleybolu konusunda Milli Takımımızın sergilediği başarılar ve Vakıfbank ile Fenerbahçe Opet gibi takımların yakaladığı seviyelerin bu bağlamda çok etkili olduğu bir gerçek. Voleybola ilgiyi arttıran bu başarılardan sonra ülkenin pek çok farklı yerinde voleybol kurslarına katılımlar arttı.

Öte yandan Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da katkılarıyla ülkenin pek çok yerinde voleybol turnuvaları düzenleniyor. Bu turnuvalardan bir tanesi de bir festival biçiminde Mersin’in güzide ilçesi Yenişehir’de başlayacak.

Voleybol Festivali tam 4 hafta sürecek ve bu süreçte Yenişehir’de pek çok farklı yaş grubundan oyuncular mücadele edecekler. İlk olarak 11-16 Mayıs tarihleri arasında yıldız kız ve yıldız erkek yaş grupları mücadelelere çıkacaklar.

18-25 Mayıs tarihlerinde midi kız ve küçük erkekler kategorilerindeki oyuncuların maçlarıyla veda edecek olan festival, 09-16 Haziran tarihleri arasında da midi erkekler ve küçük kızlar müsabakalarıyla tamamlanacak.

Şehrin voleybola doyacağı ve diğer gençlerin de bu spora olan ilgisinin artmasının beklendiği turnuvaya katılımın yüksek olduğunu şimdiden belirtmek gerekiyor.

4 Binden Fazla

Bu büyük organizasyonla alakalı olarak şehrin yöneticileri de vatandaşları da gerçekten oldukça heyecanlılar. Tanıtım toplantısında farklı noktalardaki yöneticilerin dikkat çektiği konulardan birisi şehre gelecek sporcuların sayısıydı ve bu bağlamda 4 binden fazla voleybolcunun bu 1 aylık süre içerisinde Yenişehir’e geleceği ifade edildi.

Bu rakamın 4 bin 500’e kadar çıkabileceği tahmin edilirken, şehrin de bu festivale ilgi göstermesinin umulduğu dile getirildi. Öte yandan tanıtım toplantılarında yapılan isabetli vurgulardan birisi de bu oyunculardan bazılarının gelecekte Milli Takımlarda forma giymesi muhtemel oyuncular olmasıydı.

Bu oyuncuları daha çekirdekten izlemiş olmak ailelerin kendi çocuklarını da sporcu yapmak konusuna olan ilgisini arttırabilir. Tüm bu aktiviteler aslında bir anlamda ülkedeki kültürü de geliştirmek adına yapılıyor.

Bununla birlikte Mersin şehrinin de Yenişehir ilçesinin de spora olan ilgisinin yüksek olduğu biliniyor. Özellikle Kadın basketbol konusunda Türkiye’nin en iyi kulüplerinden biri olan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesinin sergilediği başarılı performanstan sonra bu ilginin daha da arttığı kesin.

Bakalım 1 ay sürecek festivalde sporcuların göstereceği mücadele şehri nasıl etkileyecek?