Yeni Mersin İdman Yurdu’nda Hedef Süper Lig

Mersin İdman Yurdu denildiği zaman futbolseverlerin aklına 2000’li yıllarda ve 2010’lu yılların başında Süper Lig’de mücadele eden bir ekip geliyor. Ancak, Mersin İdman Yurdu; hem maddi sıkıntılar hem de o dönem kulübün kötü yönetilmesinin bir sonucu olarak Süper Lig’de tutunamadı. Kendisini önce TFF 1.Lig’de buldu. Ardından, yıllar içerisinde 2.Lig’de de mücadele etti. 

Mersin İdman Yurdu; bu süreçte isim değişikliğine de uğradı. Kulübün yeni ismi İçel İdman Yurdu oldu. Fakat, Mersin halkı; kulübü eski günlerine döndürmek adına bir isim değişikliği yapılmasını talep ediyordu. Çok uzun süreden bu yana böyle bir talepleri olan Mersinlilerin bu isteği geçtiğimiz günlerde kabul edildi. İçel İdman Yurdu’nun yeni ismi Yeni Mersin İdman Yurdu oldu. 

İsim Değişikliği Mersin Halkını Geleceğe Dair Umutlandırdı

İçel İdman Yurdu kulüp başkanı Metin Saltık; çok uzun süreden bu yana kulübün ismini değiştirmek istiyordu. Söz konusu istek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvuru yapılmıştı. TFF; Metin Saltık’ın bu talebini olumlu karşıladı. Sonuç olarak, kulübün ismi Yeni Mersin İdman Yurdu olarak değiştirildi. 97 yıllık son derece köklü bir geçmişe sahip olan Mersin İdman Yurdu’nun 2022 yılında geri dönmesi başta Mersinliler olmak üzere spor camiasındaki birçok kişiyi sevindirdi. 

İsim değişikliği; Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz’ı da mutlu etti. Yılmaz; her şeyden önce, başkan Metin Saltık’ı ve Yeni Mersin İdman Yurdu camiasını tebrik etti. Neredeyse yüz yıllık bir camia olan Yeni Mersin İdman Yurdu’nun tek hedefinin Süper Lig olması gerektiğini belirtti. Mersin gibi güzel bir şehrin Süper Lig’de temsil edilmeyi hak ettiğini sözlerine ekledi. Mersin İdman Yurdu’nun söz konusu isim değişikliği kararının ardından küllerinden doğacağını belirtti. Kulübün beş yıl içerisinde Süper Lig’e yükseleceğine dair inancının tam olduğunu ifade etti. 

Atsız Afşın Yılmaz; Mersin’in spora ve sporcuya destek veren bir şehir olduğunu belirtti. Şehirdeki sportif faaliyetler hakkında bilgi verdi. Yeni Mersin İdman Yurdu sporcularının antrenman yapabilecekleri ve aynı zamanda konaklayabilecekleri birden çok tesisin inşa edildiğinden bahsetti. Kırmızı lacivertli takımın her zaman yanında olacaklarını dile getirdi. Ayrıca, gerektiği takdirde kulübü diğer Mersinlilerle beraber tribünden destekleyeceklerini de sözlerine ekledi. 

Yeni Mersin İdman Yurdu Amasya Spor ile Karşılaşacak

Yeni Mersin İdman Yurdu; önümüzdeki sezon 3.Lig Grup1’de mücadele edecek. Söz konusu kategorideki ilk maçında 3 Eylül 2022 günü grubun güçlü takımlarından Amasya Spor ile karşı karşıya gelecek. Bu maç; aynı zamanda Yeni Mersin İdman Yurdu’nun kendi saha ve seyircisi önünde oynanacak. Yeni ismi ve dopdolu tribünleri ile rakibini farklı bir şekilde mağlup etmeyi hedefleyen Mersin ekibi; kadrosunda bulunan isimlerden en çok Muğdat Çelik’e güveniyor.