Mersin İdman Yurdu’nda Bir Dönem Yaşananlar

Türk futbolunun en değerli ekiplerinden birisi olan Mersin İdman Yurdu, bir dönem Süper Lig’e damga vurduktan sonra şu sıralar tarihin tozlu raflarına karışmış bir ekip olarak anılıyor. Mersin temsilcisinin logosunu şehrin bir başka takımı İçel İdman Yurdu kullanırken bu fenomenin bu noktalara gelmesinde birçok insanın ne yazık ki olumsuz etkisi var. Bununla birlikte Lacivert Kırmızılı takımın düşüşe geçtiği dönemlerde formasını giyen oyunculardan biri olan Servet Çetin, geçtiğimiz günlerde bir açıklamada bulundu. O dönemin Teknik Direktörü Ümit Özat’a ağır eleştirilerde bulunan Çetin kadro dışı kalmasını da değerlendirdi.

Prime Dahi Karışıyordu

Bu yıl Mersin’deki futbolseverler adına pek kolay geçmedi ve şehrin takımları bir üst lige yükselmek adına son aşamalara kadar gelmiş olsalar da yine de istediklerini alamadılar.

Bununla birlikte Mersin şehrinin en ileri gelen futbol kulübü, bir dönemin efsanesi Mersin İdman Yurdu’nun düşüşünden sonra şehirde başlayan yas havası hâlâ daha dağılabilmiş değil. Fenomenin yerine kurulan İçel İdman Yurdu taraftarları biraz daha heyecanlandırıyor olsa da İçel İdman Yurdu’nun da gitmesi gereken uzunca bir mesafe olacak.

Tüm bunlarla birlikte Mersin İdman Yurdu’nun bir dönem futbola damga vurduktan sonra şimdi tarihin tozlu raflarına karışan bir ekip olmasında o dönemde kulüpte yer alan isimlerin doğrudan veya dolaylı olarak etkileri söz konusu.

Örneğin kulübün düştüğü dönemlerde formasını giyen Servet Çetin, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada o dönem Teknik Direktör olarak görev yapan Ümit Özat’ı hedef aldı. Galibiyet primleriyle alakalı olarak bir kısmının kulüpte görev yapan personellere dağıtılması için futbolcular olarak karar aldıklarını dile getiren Çetin, bu karara Ümit Özat’ın karıştığını ve işin sarpa sardığını ifade etti.

Futbolcuların hak ettikleri primlere teknik direktörlerin karışmasının pek de alışıldık olmadığını hatırlatan Çetin, kendi paralarından personellere ayırdıkları paya dahi karışılmasına karşı çıktığını ve bu nedenle de o dönem kadro dışı kaldığını ifade etti.

Şimdilerde Rıza Çalımbay’ın yardımcılığını yapan Servet Çetin’in bu açıklamaları Mersin İdman Yurdu’nda bir dönem yaşanan sıkıntılara ışık tutacak cinstendi.

Gençlerbirliği de Mustarip

Öte yandan Ümit Özat’ın her ne kadar dışarıdan sempatik bir figür olarak görünse de kulüpler ve futbol camiasında oldukça fazla istenmeyen adam haline geldiğini de hatırlatmakta fayda var.

Genç teknik adam yine küme düşen takımlardan biri olan Gençlerbirliği’nde de bu küme düşme esnasında görev yapmıştı. Bununla birlikte Başkent temsilcisinin camiası, futbol haberlerinde yer alan ifadeler Özat’a hâlâ daha ateş püskürmeye devam ediyor.

Genç teknik adam şu sıralar kulüp çalıştırmıyor. Mersin İdman Yurdu ise bir futbol fenomeni olarak hayatımıza dokundu ve geçti. Bununla birlikte olanlar her zaman ve ne yazık ki kulüplerini seven taraftarlara oldu.