Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı’nın Zaferini Konuşuyor

Bu yaz eskiye kıyasla sporseverler için yavan geçiyor. Ancak, yine de takip edilmesi muhtemel organizasyonlar bulunuyor. Takdir edersiniz ki, Türkiye’de kadın olmak zor! Bilhassa bir genç kızın spor yapması pek kolay değil! Kadınlar için ayrılan spor alanlarının yetersizliği dikkat çekici! Kadınlar, spor yapmak için gerekli olan imkanları bir türlü elde edemiyorlar.

Bunun yanı sıra, toplumsal sorunlar da mevcut! Birçok genç kızın istediği sporu yapmasına ailesi tarafından izin verilmiyor. Söz konusu sorunların çözülmesi adına topluma ve yetkililere büyük görevler düşüyor. Yine de arada yüzümüzü güldürecek türden başarılar yaşanıyor. Onlardan birisinin başrolünde Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı vardı. Gelin, genç kızların başarılarına bir göz atalım!

Üçüncülük Kupası ve Bronz Madalya Moral Oldu

Spor yapan kadınlara sosyal medyada birtakım art niyetli insanların hoş olmayan sözler sarf etmesi tepki çekti. Ancak, bu durum karşısında sinirlenmeye gerek yok! Çünkü, kadınlarımız, bu tür söylemlere genel olarak başarıları ile karşılık veriyorlar. Bunu başaran son takım Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı oldu.

Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı, 22-23 Temmuz 2023 tarihleri arasında Polonya’nın Zapki kentinde düzenlenen U18 Kadınlar Ragbi Trophy Lig maçlarında yer aldı. Hedef şampiyonluk idi. Kızlarımızın bunu başaracak güçleri vardı. Takımımız maçlarda oldukça iyi sonuçlar aldı. İlk olarak, Portekiz’i 12-5 mağlup etti. Ardından, Litvanya’yı 17-10 ile geçti. Sonrasında Romanya’yı 38-0 gibi farklı bir skorla geçerek gövde gösterisi yaptı. Genç kızlarımızın başarıları bunlar ile sınırlı değildi. Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı, bir sonraki maçında İsveç’i 25-10 mağlup etti. Macaristan’ı da 36-5 gibi farklı bir skor ile yenerek dikkatleri üzerine çekti.

Her şey çok güzel gidiyordu. Takımımız, şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu belli ediyordu. Fakat, son maçta Galler karşısında 36-0’lık skorla ağır bir yenilgi alındı. Türkiye U18 Ragbi Kadın Milli Takımı, söz konusu mağlubiyetin ardından Avrupa U18 Kadınlar Ragbi Trophy Ligi’ni üçüncülük ile bitirdi. Ancak, üçüncülüğü bir başarısızlık olarak değerlendirmemek gerekir. Çünkü, bu kızlar, Türkiye’ye ragbide ilk defa üçüncülük kupası kazandırdılar. Söz konusu başarı sayesinde bronz madalya getirdiler. Genç kızlarımız, ülkemizi gururlandırmayı başardılar.

Kadın Sporcuların Başarıları Dikkat Çekiyor

Türkiye, son yıllarda kadın sporcuların başarıları ile gururlanıyor. Bizleri gururlandıranlar yalnızca U18 Ragbi Kadın Milli Takımı değil! Busenaz Sürmeli ve Buse Naz Çakıroğlu, boks kategorisinde yarışan sporcularımız! Kendileri, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya kazanmayı başardılar. Sonrasında da şampiyonluklar kazanmaya devam ettiler. Hedefleri 2024 Paris Olimpiyatları!

Filenin Sultanları’dan bahsetmemek olmaz. Onlar da geçtiğimiz günlerde Milletler Ligi’nde şampiyon oldular. Çeyrek finalde İtalya’yı, yarı finalde ABD’yi ve finalde de Çin’i yenerek önemli bir zafer elde ettiler.