Olimpiyat Tarihi Boyunca Birbirinden İlginç Olaylara Rastlandı

Olimpiyat denildiği zaman akan sular durur. Dört yılda bir düzenlenen olimpiyat, sporun zirve noktasıdır. Sporcular, kategorilerinden bağımsız bir şekilde ülkelerini olimpiyatlarda temsil etmeyi hedeflerler. Bir sporcunun olimpiyatlarda başarılı olması ve ülkesine madalya ile dönmesi, çok ciddi bir gururdur.

Yakından takip edenlerin bildiği üzere 2020 yılındaki olimpiyat oyunları Tokyo’da düzenlenecekti. Ancak, Covid-19, olimpiyatların bir yıl ertelenmesine neden oldu. 2021 yılında Tokyo’da düzenlenen olimpiyat oyunlarında Türkiye’yi çok sayıda sporcu temsil etti. Mete Gazoz, Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu gibi isimler, ülkemize önemli başarılar kazandırdılar. 2024 yılındaki olimpiyat oyunlarına Fransa’nın başkenti Paris ev sahipliği yapacak. Bu organizasyona bir yıldan az bir süre kaldı. Gelin, bugüne kadar olimpiyatlarda yaşanan bazı olayların içeriklerine yakından bakalım!

İlk Olimpiyat Oyunları Yunanistan’da Düzenlendi

Takdir edersiniz ki, sporla içli dışlı olan insanların aklında olimpiyat fikrinin nasıl ortaya çıktığına dair birtakım sorular bulunuyor. Aslında olimpiyatların kökeni çok eskilere dayanıyor. MÖ 500’lü yıllarda Zeus onuruna birtakım spor organizasyonları düzenleniyordu. O dönemin sporcuları, kısa ve uzun mesafeli koşu, boks ve güreş gibi spor dallarını icra ederlerdi. Söz konusu yarışmalar, 300 yıl sürdü. Ancak, Roma İmparatorluğu’nun Yunanistan’ı fethetmesi ile beraber bu yarışmalara son verildi. Aradan yıllar geçti. Olimpiyatların çok iyi bir organizasyon olabileceğine dair bir fikir ortaya atıldı. Bu düşüncenin desteklenmesi ile beraber olimpiyat komitesi oluşturuldu.

Olimpiyatların düzenlenmesine dair fikri ortaya atan Fransız Pierre de Coubertin, ilk olimpiyatların nerede düzenleneceği konusunda milliyetçi bir fikir ortaya attı. Kendisinin tercihi tahmin edebileceğiniz üzere Paris idi. Fakat, olimpiyat ruhuna aykırı davranmamak adına ilk olimpiyatların Yunanistan’da düzenlenmesine karar verildi. İkinci olimpiyat oyunları ise Paris’te düzenlendi.

Alfred Hajos İsmi Unutulmayanlar Listesine Girdi

Atina’da düzenlenen ilk olimpiyat oyunları birbirinden güzel görüntülere ve unutulmaz olaylara sahne oldu. Söz konusu organizasyona 14 farklı ülkeden toplam 241 sporcu katıldı. Ayrıca, dokuz farklı branşta 43 yarışma organize edildi. Bu organizasyona katılan isimlerden birisi de Alfred Hajos idi. Babası boğularak hayatını kaybettiği için kendisini yüzme sporuna adamış bir sporcuydu. Hajos, 100 metre ve 1200 metre yüzme yarışlarında altın madalya kazanarak adını olimpiyat tarihine altın harflerle yazdırdı.

1900 yılında düzenlenen Paris olimpiyatlarına 997 sporcu katılmıştı. Bu organizasyonun en dikkat çeken ismi Alvin Kraenzlein olmuştu. Kendisi, dişçilik okumasına rağmen atletizm ile ilgilenen birisiydi. Çok sayıda kategoride altın madalya kazanmıştı. 1904 yılındaki olimpiyatlarda Martin Sheridan, 1908 olimpiyatlarındaki Oscar Shawn, 1912 olimpiyatlarındaki Jim Thorpe, 1920 olimpiyatlarında ise Suzanne Lenglen dikkat çeken isimler olmuşlardı.

2024 yılında Paris’te düzenlenecek olan olimpiyatlara hangi sporcu veya sporcuların damga vuracağını meraklı bir şekilde bekliyoruz.