Toroslar’da Avrupa Hareketlilik Haftası Heyecanı


Avrupa Hareketlilik Haftası, her sene 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. Toroslar Belediyesi de bu kutlamalara katılarak etkinlikler düzenliyor. Geçtiğimiz sene COVID-19 önlemleri kapsamında sınırlandırılmış olan doğa yürüyüşü, spor aktiviteleri ve diğer arabasız gün etkinliklerinin bu sene Toroslar Belediyesi tarafından gerçekleştirilmesi planlanıyor. İşte Avrupa Hareketlilik Haftası’na dair tüm ayrıntılar…


Mersin’de Toroslar Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası heyecanını yaşıyor. Her sene 16 – 22 Eylül arasında kapsamlı bir şekilde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu seneki özelliği pandeminin ardından gelmesi. Toroslar Belediyesi, alışık olduğu şekilde Hareketlilik Haftası boyunca arabasız gün, doğa aktiviteleri ve spor yürüyüşleri gibi etkinlikler düzenlemeye hazırlanıyor.


2021 Yılı Teması Sürdürülebilir Ulaşım


Avrupa Hareketlilik Haftası’nın 2021 senesi için teması belirlendi. Yapılan açıklamalara göre bu seneki tema ‘’Sürdürülebilir ulaşım, sağlıklı ve güvenli hareketlilik’’ olacak. Toroslar Belediyesi, programlarını şimdiden belirledi.


16 Eylül Perşembe haftanın ilk gününde belediye çalışanları kendi arasında dart turnuvası ve masa tenisi oynayarak Avrupa Hareketlilik Haftası’na start verecek. Müsabakalar, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.


Gelecek nesiller için daha sürdürülebilir bir çevre bırakmak açısından anlamlı olan bu haftada 2. gün aktiviteleri özel sporcular için yapılacak. 17 Eylül Cuma günü özel sporcular ile farkındalık etkinliği düzenlenecek. Etkinlik, Nevin Yanıt Atletizm Sahası’nda olacak.


Mersinlileri ‘Hareketlilik’ Bekliyor


18 Eylül Cumartesi günü için arabasız gün etkinliği ayarlandı. Vatandaşlar Demirtaş Mahallesi’ndeki aktiviteye sabah saat 10’da katılabilecek.


19 Eylül Cumartesi günü, yürüyüş ve bisiklet ile Toroslar’ı keşfetme günü olacak. Yeniköy Mahallesi’nde saat sabah 10’da toplanılacak ve Aladağ Mahallesi Kızılgeçit Köprüsü’ne kadar gidilecek. Toroslar Kaymakamlığı önünden saat 09.00’da vatandaşlar için servis kaldırılacak.
Avrupa Hareketlilik Haftası’nın geri kalanı da bir o kadar yüksek tempo ile geçecek. 20 Eylül Pazar günü kros etkinliği düzenlenirken 21 Eylül Pazartesi, bisikletli ve koşarak oryantiring etkinliği yapılacak.


Haftanın son günü kapanış, 22 Eylül Salı günü ‘’Sporun Mutfağındakiler’’ paneli ile gerçekleştirilecek. Toroslar Belediyesi yaptıkları açıklamada farkındalık oluşturdukları için mutlu olduklarını belirtti.