Tarsus İdman Yurdu’nun Gol Dağılımı

Sezonun ikinci yarısında yaşadığı krizden şu sıralarda iyiden iyiye uzaklaşan Tarsus İdman Yurdu, oynadığı son maçlarda aldığı başarılı sonuçlar sayesinde üst sıralara doğru tırmanmayı bildi. Son 4 maçında yenilgi yüzü görmeyen Sarı Lacivertli takımın attığı ve yediği gol sayısındaki denge ise sezon içerisinde gösterilen performansı pek doğru anlatmıyor.

Numune

Bu sezon TFF 2.Lig Beyaz Grup’ta yaşadığı krizler nedeniyle oldukça zor zamanlar geçiren ve bir dönem alt sıralara kadar gerilemekten de kurtulamayan Tarsus İdman Yurdu, takımın başına Birol Erol’u getirdikten sonra iyi bir yükseliş yakaladı.

Mersin temsilcisi oynadığı son 4 maçta 3 galibiyet ve 1 beraberlik alarak 10 puan topladı. Takımın bu 4 maçtan önce 24 puanı olduğu düşünüldüğünde 22 maçta toplanan puan ortalamasına göre çok çok iyi bir iş yapıldığını söylemek de yanlış olmaz.

Bununla birlikte Tarsus İdman Yurdu’nun en çok sorun yaşadığı durumlardan bir tanesi gol yollarındaki kısırlıktı. Sezon içerisinde üst üste 4 gol atamadığı dönemler dahi yaşayan Mersin temsilcisi, son haftalarda gösterdiği performansla bu problemi aşmış gibi görünüyor.

Oynadığı 26 maçta 26 gol atarak kötü bir performans sergileyen Tarsus İdman Yurdu’nu çok daha kötü bir noktaya götürmekten kurtaran şey ise yediği gol sayısının da 27 olması oldu. Birçok maçta kalesini gole kapatmayı başaran Sarı Lacivertli takım bu sayede 3 puan alamadığı maçlardan beraberlikle çıkmayı da bildi.

Umudun Adı

Sezonun 30’uncu haftasında Eskişehirspor deplasmanında 3 puan arayacak olan Tarsus İdman Yurdu, zor durumdaki rakibi karşısında bir 3 puanı daha hanesine eklemesi durumunda havaya girme şansını yakalayacak.

Son haftalarda yakaladığı yükseliş sayesinde 9’uncu sıraya kadar çıkan Sarı Lacivertli ekibin Play-Off potasıyla arasında sadece 5 puanlık bir fark bulunuyor. Takımın geçirdiği bunca kötü süreçten sonra bu noktaya gelebilmesi gerçekten takdire şayan ve Eskişehirspor karşısında kazanılacak bir zaferle birlikte yukarılara daha da çıkılması muhtemel.

Bu noktada belirtmek gerekiyor ki Birol Erol ile birlikte yükselişe geçen takımın mağlup ettiği rakipleri de bir sonraki hafta karşılaşacağı Eskişehirspor gibi artık umudu kalmamış takımlar da değiller. Bu durum oyunda da ciddi bir gelişimin sağlandığına delalet ediyor.

Mersin temsilcisi adına işler şimdilik yolunda gidiyor. Takımın hem hücumda hem de savunmada sağladığı gelişim direkt olarak sonuca etki ederken kadronun da böyle bir potansiyele zaten sahip olduğunu dile getirmekte fayda var. Lig ortalamasının çok üstünde futbolcuları kadrosunda bulunduruyor olmasına rağmen Tarsus İdman Yurdu’nun bu kadar zorlanması zaten asıl sorgulanması gereken noktaydı.

Takım geriye kalan 8 maçının 4’ünü dış sahada diğer 4’ünü de Mersin’de oynayacak. İki maç üst üste Mersin’de sahaya çıkacak olan Tarsus İdman Yurdu’nu bu durumu avantaja çevirebilir.