Mersin’in Turnuva Sezonu-1

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu tarafından düzenlenen İşitme Engelliler Futbol Süper Lig’inin Play-Off grup aşaması Mersin’de yapıldı. 7-13 Mart tarihleri arasında tamamlanan aşamada oynanan maçlar büyük heyecana sahne olurken, ligi şampiyon olarak tamamlayan takım Gölcük Belediyesi İESK oldu.

Büyük Heyecan

Futbolun ve genel olarak sporun en güzel taraflarından birisi tüm insanları kapsayabiliyor olması. Engel türlerine göre, cinsiyetlerine göre, yaş gruplarına göre ve daha birçok farklı kategoriye göre birçok turnuva düzenleniyor ve bunların bazıları geri planda kalıyor gibi görünse de birçok kişi tarafından takip edilmeye devam ediyor.

Türkiye’de işitme engellilerin mücadele ettiği İşitme Engelliler Futbol Süper Ligi de bu turnuvalardan sadece birisi. Normal sezonu tamamlandıktan sonra şampiyonu belirlemek maksadıyla Play-Off aşaması düzenlenen turnuvanın son aşaması bu sene Mersin’de düzenlendi.

İşitme Engelliler Spor Federasyonu’nun organizatörlüğünde 7-13 Mart tarihleri arasında oynanan birbirinden heyecanlı maçların sonucunda zafere ulaşan takım ise Gölcük Belediyesi İESK oldu. Kocaeli temsilcisi, Marmara Derbisi olarak nitelendirilebilecek final müsabakasında İstanbul Çekmeköy İESK’yi 4-1 mağlup ederek final ipini göğüsleyen taraf oldu.

Play-Off aşamasının 3’üncüsünü belirleyecek maçta Sessizler Spor Kulübü ile Adıyaman Belediye KSFD karşı karşıya geldi ve bu müsabakadan galip ayrılan taraf da 2-0’lık skorla Sessizler Spor Kulübü oldu.

Toroslar ve Çopurlu sentetik sahalarında Türkiye geneli 2 gruptan 8 takımın katılımıyla düzenlenen turnuvanın kupa töreninde Mersin Valisi Ali İhsan Su, Federasyon Başkanı Kerim Vural ve Mersin GSB İl Müdürü Ökkeş Demir kupa ve madalyaları oyunculara takdim eden isimlerdi.

Engellilere Alan Tanıyalım

Mersin’de düzenlenen İşitme Engelliler Futbol Süper Ligi Play-Off turu, engelli sporcularımızın daha da görünür hale gelebilmesi adına oldukça değerli bir organizasyon oldu. Türkiye’de bu alana dair algı ve dikkat her geçen gün daha da iyiye doğru gidiyor ancak şu an için yeterli olmadığını söylemek gerekiyor.

Özellikle Ampute Futbol Milli Takımımızın kazandığı başarılarla birlikte engelli sporcularımızın ülkemizin sporlarında ne kadar var oldukları ve ne kadar başarılı olduklarını görme fırsatı bulduk. Hayatın her alanında var olan engellilerin engelli olmayan vatandaşlardan tek beklentisi görünür olabilmek ve bu bağlamda hem saygıyı hem de taleplerinin kabul görmesini hak ediyorlar.

Spor bazıları için bir yaşam biçimi, bazıları için bir alışkanlık bazıları için de bir tutku olabiliyor. Hayatın getirdiği tüm zorluklara rağmen engelli sporcular kendilerini sporla var etmeyi başarabiliyorlar. Bu bağlamda engelli sporcularımızın daha da görünür hale gelebilmeleri adına bu konunun muhatabı kurumların kampanyaları oldukça etkili olacaktır.

Zira bu konuyla alakalı olarak bilgilendirilmesi gereken bir topluma sahibiz ve engelli vatandaşlarımızın daha az dezavantajlı bir şekilde yaşayabilmek adına bu gibi organizasyonlarla birlikte daha da önemsendiklerini görmeleri de önemli bir durum.