Mersin’den Spor Haberleri

Türkiye’de spora en çok değer veren şehirlerden birisi olan Mersin’in bu başarısı şans eseri oluşmuş değil. Güney şehrimizin bu değerinin en büyük destekçisi ol kurumlar tabii ki Mersin şehrinin belediyeleri.

Son 1 hafta içerisinde şehrin 4 farklı belediyesinden 4 farklı spor ile ilgili haber geldi. Bunlardan ikisi futbol, birisi yüzme ve sonuncusu da basketbol. Bahsi geçen ilçe ve sporlar ise sırasıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi ile iltisaklı olan İçel İdman Yurdu futbol takımı, Tarsus Belediyesi ile bağlantılı olan Tarsus İdman Yurdu futbol takımı, Akdeniz Belediyesi’nin hayat verdiği yüzme projesi ve son olarak Çukurova Basketbol Kulübü olarak şekilleniyor.

Mersin’in Alt Profesyonel Liglerdeki Takımları

Önümüzdeki sezon PTT 3’üncü Lig 1’inci Grup’ta bulunacak olan İçel İdman Yurdu, gelecek sezona hazırlık kapsamında transferlere imza attı. İlk olarak takım Galatasaray’ın altyapısından yetişmiş olan Ferhan Evren’i kadrosuna kattı. 2021/2022 sezonunu Şanlıurfaspor’da geçiren Evren, İçel İdman Yurdu ile 2 yıllık sözleşme imzaladı. Bu transfer sonrası transfer çalışmalarını sürdüren Mersin temsilcisi, uzun zamandır takım ile birlikte antrenmanlara çıkan futbolcu Muğdat Çelik ile anlaşma sağladığını duyurdu. Kariyerinde Galatasaray’da görev yapmış ve Türkiye’nin en yüksekteki 3 kupasını da kazanmış olan Çelik, son durak olarak İçel İdman Yurdu’nda meşin yuvarlak kovalayacak.

Bir diğer Mersin temsilcisi olan Tarsus İdman Yurdu, 2022/2023 sezonunda PTT 2’nci Lig Beyaz Grup’ta yer alacak. 2’nci Lig’de geçireceği sezon öncesinde son antrenmanlarını sürdürmek üzere Tarsus İdman Yurdu, 2 hafta boyunca Palan otelde kalacak ve idmanlarını sürdürecek. İç ve dış yapılan bütün transferlerin kamp programına katılım sağladığı biliniyor. Her gün çift idman yapacak olan Tarsus İdman Yurdu’nun, kamp programının sonlarına doğru 2 adet hazırlık maçı yapması bekleniyor. Kulübün yönetimi ise Mersin’de transfer çalışmalarına devam ediyor.

Akdeniz Belediyesi’nin Çocuklar İçin Etkinliği

Mersin’in Akdeniz ilçesinde gelenekselleşmiş olan çocuklar için yüzme kursu etkinliği bu sene de hız kesmeden devam ediyor. Denize veya havuza gitme imkanı bulamayan çocukların özellikle katılım sağladığı etkinlik 28 Haziran’dan itibaren devam ediyor. Cankurtaran ve uzman eğitimciler eşliğinde yüzme öğrenen çocukların yaş aralığı 6 ila 13 arasında değişiyor.

Geçtiğimiz günlerde Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, çocuklarını kursa getirmiş olan anneler ile sohbet etti. Annelerin mutlu olduğunu gören başkan daha sonra havuzun yanına giderek çocuklar ile sohbet etti.

Akdeniz Belediye’si bölgesinde başka yüzme havuzu olmadığını söyleyen Gültak, bu projenin çok başarılı bir proje olduğunu söyledi. Buna ek olarak bilgi veren Başkan, 3 yılda 10 binden fazla çocuğun bu etkinliğe katılım gösterdiğini belirtti.

Çukurova Basketbol Gelecek Sezon 3 Kupayı da İstiyor

2022/2023 sezonu Ekim ayında start verecek ve Çukurova Basketbol liginin en iddialı takımlarından birisi olarak bulunuyor ve bugünlerde kamp çalışmasına başlayacak. Geçen sezon 3 kupa isteyen ancak sadece 1 tane kazanabilen Çukurova Basketbol, gelecek sezonki hedefi için transfer çalışmalarında çok dikkatli davranıyor.

Bu bağlamda da dış transferde Çukurova, oyun kurucu Özge Yavaş, Gökşen Fitik ve Jonque Jones ile anlaşma sağladı.

Mersin temsilcimiz, Eurolig kapsamında ilk müsabakasına 26 Ekim’de Perfumerias Avenida karşısında çıkacak.