Mersin’deki Kır Çiçekleri Projesi Genç Kızlara Umut Işığı Oldu

Kızların spor yapması ülkemizde önemli bir sorun olarak kendisini gösteriyor. Birçok kızın imkansızlıklardan dolayı spor yapamadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye’de yaşayan kız çocukları; voleybol başta olmak üzere birçok spora ilgi duyuyorlar. Ancak, tesis ve ekipman bulma konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Bu noktada, bilhassa belediyelerin kız çocuklarına destek olması şart haline geliyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi; vermiş olduğu hizmetlerle Mersin halkının takdirini kazanıyor. Kentteki spor faaliyetleri de hız kesmeden devam ediyor. Mersin; özellikle son günlerde Kır Çiçekleri projesi ile dikkat çekiyor. Gelin, bu projenin öne çıkan detaylarına bir göz atalım!

Kır Çiçekleri Türkiye Şampiyonası’nda Dikkat Çeken Dereceler Aldılar

Mersin Büyükşehir Belediyesi; Kır Çiçekleri Projesi ile spora yetenekli kız öğrencileri kazanmaya çalışıyor. Bu sayede, daha çok öğrencinin spor ile buluşması hedefleniyor. Kır Çiçekleri projesi sayesinde halter sporuna ilgi duyan kızların önünün açıldığını söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, küçük kızların Minikler Türkiye Halter Şampiyonası’nda derece aldıklarını ifade edebiliriz.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Kır Çiçekleri projesi kapsamında eğitim alan ve kendisini geliştiren Nesrin Başaran; 48 kilogramda Türkiye şampiyonu olarak son yılların en önemli başarısını elde etti. Hatta, bu başarısı ile Mersin halkını gururlandırdığını söyleyebiliriz. Başaran; koparma dalında 30, silkme dalında ise 37 olmak üzere toplam 67 kilogramı il şampiyonasında kaldırmayı başardı. Ardından, bu başarısı sayesinde Türkiye şampiyonasına katılma hakkını elde etti. Türkiye şampiyonasında ise tıpkı kendisi gibi farklı illerde şampiyon olan sporcular ile mücadele etti.

Nesrin Başaran; Türkiye şampiyonasında ülkenin en iyi tekniğini sergilemeyi başardı. Hem koparma hem de silkme hareketlerinde başarılı olarak Türkiye şampiyonu oldu. Söz konusu şampiyonada başarılı olan tek isim Nesrin Başaran değil!

  • Hilal Havin Kutlay; toplam 41 kilogram halter kaldırarak kendi kategorisinde Türkiye ikincisi oldu.
  • Ecrin Sakar; toplam 61 kilogram halter kaldırarak yine kendi kategorisinde Türkiye ikincisi olmayı başardı.
  • Reyhan Opçin toplam 54 kilogram halter kaldırarak Türkiye üçüncülüğünü elde etti.

Kır çiçekleri; ilk defa böylesine önemli bir turnuvaya katıldılar. Elde ettikleri dereceler ile de hem Mersin halkını gururlandırdılar hem de geleceğe dair umut verdiler.

Türkiye şampiyonasında derece alan farklı öğrenciler de bulunuyor. MSK halter sporcusu Arda Cesim Kamar da 50 kilo kategorisinde yarıştı. Toplam 76 kilogram halter kaldırmayı başardı. Bu başarısı ile Türkiye ikincisi oldu.

Halter Nasıl Bir Spor Dalı?

Halter; dünyanın en zor spor dallarından birisidir. Her iki tarafında eşit ağırlıkları bulunan iki barı kaldırma ve bu sırada dirsekler bükülmeyecek şekilde baş üstünde tutma söz konusudur. Halterde herkes kendi kilosuna uygun kategoride yarışır. Bilhassa olimpiyatların en merak edilen spor dallarından birisidir.