Mersin’de Oynanan Derbinin Kazananı Fenerbahçe

21-27 Mart tarihleri arasında Mersinli sporseverlerin spora ve rekabete doyacakları kesin. Bitci Türkiye Kadınlar Kupası’nın Çeyrek Final aşamasına ev sahipliği yapan Akdeniz ilinde oynanan derbide Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray karşı karşıya geldiler. İki ezeli rakibin karşı karşıya geldiği nefes kesici müsabakada oyun bir o tarafa bir bu tarafa giderken sahadan galip ayrılan taraf maçın son dakikalarını daha iyi oynayan Fenerbahçe Safiport oldu.

Kıran Kırana

Basketbol ve özellikle kadın basketbolu konusunda marka şehirlerimizden biri olan Mersin’de şu sıralar bu alanın en büyük turnuvalarından biri düzenlenmeye devam ediyor.

Erkek tarafı Bursa’da düzenlenen Bitci Türkiye Kupası’nın kadın kolunda Çeyrek Final müsabakalarına ev sahipliği yapan Mersin’de oynanan maçlar kıran kırana geçmeye devam ediyor.

Bu bağlamda heyecanın en çok arttığı maç ise kuşkusuz iki ezeli rakibi bir araya getiren Fenerbahçe Safiport-Galatasaray maçı olarak belirtilebilir. Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda oynanan maçtaki rekabet ve heyecan düzeyi gerçekten üst düzeydeydi.

Galatasaray’ın ilk iki çeyreğine damgasını vurduğu maçta Fenerbahçe Safiport üçüncü çeyreğe gelene kadar hiçbir çeyreği önde kapatamadı. Sarı Kırmızılı rakibinin yıldızlarının etkili performanslarına engel olamayan Fenerbahçe Safiport adına maç birçok kez elden çıkıp gidebilirdi.

Bununla birlikte farkı yaratan da tam olarak son çeyrekte gösterilen performanslar oldu. Üçüncü çeyreği kıl payı önde kapatan ve Galatasaray’ın geri dönüşüne izin vermeyen Sarı Lacivertli ekip, son çeyrekte de aynı başarıyı sergiledi. Bu sayede Sarı Kırmızılı rakibinin oldukça ısrarlı bir şekilde istediği galibiyeti almasına müsaade etmeyen Fenerbahçe Safiport’un rakibi ise Bursa Büyükşehir Belediyespor’u mağlup eden Nesibe Aydın takımı oldu.

Yoğun İlgi

Mersinli sporseverlerin bu turnuvaya yoğun bir ilgi gösterdiklerini belirtmek gerek. Kadın basketbolu Türkiye’nin oldukça iyi işler çıkardığı bir alan ve bu alanın en büyük yıldızlarının geldiği Mersin’de bu durumun taraftarların da hoşuna gitmesi şaşırtıcı değil.

İşin bir diğer tarafı da pek tabii ev sahibi ekip Çukurova Basketbol Kulübü Mersin Yenişehir Belediyesi’nin de turnuvada yer alıyor olması. Mersin temsilcisi yine Servet Tazegül Spor Salonu’nda oynanan maçta Hatayspor’a 40 sayılık fark atarak adını bir üst tura yazdırmayı başardı.

Bu bağlamda ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin hem Avrupa’da hem de Türkiye’de başarılı performanslar sergilediği sezonun böylesi bir turnuvaya ilgi konusunda katkı sağladığını dile getirmek gerek.

Pek tabii Fenerbahçe ile Galatasaray arasında hangi alanda olduğu fark etmeksizin her türlü rekabet ilgi çekici olur ancak diğer maçlara da bu kadar yoğun ilgi gösteriliyor olmasında Mersin temsilcisinin çok değerli bir katkısı söz konusu.

Turnuvanın Erkek tarafında ev sahipliği yapan TOFAŞ Basketbol müsabakasında Fenerbahçe Beko’ya yenildiği için final aşamasına adını yazdıramamıştı. ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi bu durumu aşabilecek mi bunu da oynanacak maçlar gösterecek.