Mersin Belediyeleri Sportif Faaliyetleri Bırakmıyor

Aşağıdaki 50 adet farklı spor dalının en azından 45 tanesi Mersin’de yapılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere şehrin bütün Mersin Belediyeleri, her spor dalı için bütçe ayırarak yatırım yapmaktan geri kalmıyor.

Spor denilince akla gelen sporlar direkt futbol, basketbol veya voleybol geliyor. Ancak Ülkemizde federasyonu bulunan spor dalları şöyle sıralanabilir: Karate, Atletizm, Kürek, Basketbol, Binicilik, Bisiklet, Boks, Buz hokeyi, Buz pateni, Jimnastik, Çim hokey, Eskrim, Futbol, Güreş, Golf, Kayak, Kızak, Judo ve kuraş, Halter, Hentbol, Masa tenisi, Kano ve Rafting, Badminton, Su topu, Modern pentatlon, Okçuluk, Rugby, Yüzme, Taekwondo, Tenis, Triatlon, Voleybol, Yelken, Bowling, Briç, Bovve, Dart, Bilardo, Dağcılık, Kickboks, Oryantiring, Atıcılık, Motosiklet, Muay thai, Otomobil sporları, Sualtı sporları, Wushu.

Sadece geçtiğimiz 3 gün içerisinde birkaç farklı spor faaliyeti yürütüldü bile. Bunlardan birincisi babalar günü başlığı altında gerçekleştirilen balık tutma yarışması idi. Bir diğeri ise Toroslar Belediye’sinin geleceğe sporcu gençler bırakmak adına düzenlediği yüzme kurslarının ilk döneminin başlaması idi.

Babalar Gününde Balık

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor ve spor kültürünün kent genelinde yaygınlaştırılması amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Babalar Günü’ne özel olarak Atatürk Parkı içerisinde düzenlenen festival etkinlikleri kapsamında balık tutma yarışmasının da olduğu Ba’balık Festivali’ne Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın ile Gençlik ve Spor Hizmetleri Şube Müdürü Bünyamin Gökayaz da katıldı.

Mersin ilinin içerisinden etkinliklere katılan insanlar bir yana, çevre illerden de dolusuna insan festivale akın etti. Başlıca gelen insanlar Adana ve Osmaniye’den geldi.

Yarışma esnasında sayısız balık yakalanırken birinci çift 17 balık tutarak 296 puan alan Ahmet Turan Alkış ve kızı Gülhan Alkış oldu. Yarışmada dikkat çeken bir olay da Erdal Saltık ve Nurhayat Saltık çiftinin 40 cm boyunda Karakulak cinsi balık yakalaması oldu.

Festival kapsamında sadece yarışma düzenlenmedi. Festival boyunca Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın da sahne aldığı etkinlik, ödül töreninin ardından sona erdi.

Çocuklar İçin Yüzme

‘’Toroslar’da yüzme bilmeyen kalmayacak.’’ sloganı ile yola çıkan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz bu program için heyecanlı olduğunu belirtti. Yılmaz, kurslara gösterilen yoğun ilginin sevindirici olduğunu söyledi.

Bu perspektifte de Toroslar Belediyesinin, yaz spor okulları çerçevesinde düzenlediği yüzme kurslarının birinci dönemi başlamış oldu.

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, alanında uzman yüzme antrenörleri eşliğinde Çukurova Mahallesinde bulunan Toroslar Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzunda verilen temel yüzme eğitimleri, 7-18 yaş grubuna yönelik 3 dönem boyunca, 3’er hafta gerçekleştirilecek. Kurslar; salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri olmak üzere haftada 4 gün verilecek.

Yüz değil binlerce kursiyer öğrencinin kayıt yaptırdığı kurslara geçtiğimiz yıllarda da ilgi çok yüksekti. Ayrıca kursiyerlerin Olimpik Yüzme Havuzuna ulaşımı için de Belediye elinden gelenin fazlasını yapıyor. Gidiş geliş belediyenin servisleri ile yapılıyor.

Öğrencilere spor kültürünü katmak istediğini belirten Belediye Başkanı Yılmaz’ın asıl istediği, bu kurstan yetişmiş en azından 1 çocuğun bile bu sporu profesyonel bir şekilde yapmasına vesile olabilmek.