KIR ÇİÇEKLERİ PROJESİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer önderliğinde spora ve özellikle kız çocuklarına büyük önem veren Kır Çiçekleri projesi hayata geçmiş durumda. Bu projenin detaylarına geçmeden önce kısaca tanıtım aşamasına değinmekte fayda olacaktır. Bu proje başlamadan önce Mersin Büyükşehir ekipleri, Macit Özcan Spor Kompleksi’nde projeye aday kız öğrenciler ile bu öğrencilerin ailelerini ağırladı.

Mersin’in Bozyazı, Anamur, Akdeniz, Tarsus, Mut ve Erdemli gibi farklı ilçelerinden 48 aile Kır Çiçekleri projesinin tanıtımına katıldılar. İlk olarak ailelere proje hakkında bilgilendirme yapıldı ve ardından öğle yemeği yenildi. Daha sonra aday öğrenciler, Macit Özcan Spor Tesisleri’ni gezerek bilgilendirmeler devam etti. İlk etapta kız öğrenciler ve aileler hem Macit Özcan Spor Tesisleri’nden hem de Kır Çiçekleri projesinin tüm olanaklarından oldukça memnun kaldılar. Ailelere ve kız öğrencilere, gerekli mülakatlardan sonra toplamda 60 kız öğrencinin proje kapsamına alınacağı bilgisi verildi.

Kır Çiçekleri Projesinin Amaçları

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Kır Çiçekleri projesi ile sadece merkez ilçelere hizmet vermekle sınırlı kalmadığını ve şehir merkezi dışında bulunan kırsal bölgelerde yaşayan kız çocuklarının da özellikle spora kazandırılmasını hedeflediğini göstermiş oldu. Bilindiği üzere Kır Çiçekleri projesi kapsamına dahil olan tüm kız öğrencilerin eğitim masrafları hem Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak hem de her kız öğrenci başarılı olduğu spor alanında görev yapan spor hocalarından eğitim almış olacak. Bunlara ek olarak Kır Çiçekleri projesi kapsamına girmeye hak kazanan öğrenciler, Macit Özcan Spor Tesisleri’nde kalacak ve okullarına servisle gidip gelecek. Başka bir ifade ile beşinci sınıftan üniversite giriş sınavına kadar Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesinde olacak olan Kır Çiçekleri öğrencileri, geleceğin güçlü kadın sporcuları olma yolunda yetiştirilmiş olacak.

Kır Çiçekleri 1

Kır Çiçekeri Projesinin Başarıları

Tüm bunların ardından gelen son bilgilere göre Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in kız çocuklarına, eğitime ve spora verdiği önemle ortaya konan Kır Çiçekleri projesi kapsamına alınan öğrenciler belirendi. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin her biri bir spor alanında uzman antrenörleri aday öğrencileri testlerden geçirerek değerlendirmeye aldı. Atletik testlerden geçen öğrencilerin vital kapasiteleri de ölçüldü. Zaman geçtikten sonra Kır Çiçekleri projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam etti. Yeni gelen bilgilere göre ise Kır Çiçekleri projesi ilk meyvelerini vermeye başladı.

6 Haziran tarihinde düzenlenmeye başlayan Türkiye Tekvando Federasyonu tarafından organize edilen Mersin Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’na Mersin Büyükşehir Belediyesi Kır Çiçekleri projesi öğrencileri de katıldı ve başarılı sonuçlar elde edildi. Bu doğrultuda, kız öğrenci ve sporculardan Cansu Nayman 51 kg da şampiyon oldu. Buna ek olarak aynı sıklette mücadele eden Yıldız Tek ise ikinci oldu. Aynı zamanda 33 kg da mücadele eden Yıldız Tek, kendi sıkletinde birinci olmayı başardı.