Çukurova Basketbol Kadınlar Tarih Yazacak

Mersin’in basketbolda bu sezonki medah-ı iftiharı olan Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, Avrupa’da Euro Cup Women’da tarih yazmaya hazırlanıyor.

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası (Euro Cup Women) organizasyonunda hem Mersin’i hem de bütün Türkiye’yi bu sezon çok başarılı bir şekilde temsil eden Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, tarihinde ilk kez Final Four oynamanın heyecanını ve gurunu yaşıyor.

Bu gururu bir adım öteye götürmeyi hedefleyen Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, Fransa’nın Bourges kentinde oynanacak karşılaşmayla adını Türkiye basketbol tarihine altın harflerle geçirmekten başka bir şey düşünmüyor.

Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi Gururla Doldu

Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, bu sezon FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda olağanüstü bir performans göstererek taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı.

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası 2021 – 2022 Sezonu’na C Grubu’nda başlayan Mersin’in gurur tablosu takımı, aynı grupta bulunduğu AZS UMCS Lublin, Horizont ve Gorzow takımlarıyla toplamda 6 maç yaptı.

Bu maçların hiçbirinde rakiplerine bir kez dahi mağlup olmayan Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, 6 galibiyetle grubunu lider tamamladı ve bir üst tura yükseldi.

Bir üst turda rakibimiz İspanyol temsilcisi Gernika idi. İspanya’da oynanan ilk maçta FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda 2021 – 2022 Sezonu’nun ilk mağlubiyetini alan ekibimiz, Mersin’de rakibini devirip yoluna devam etti.

Sonraki Turda ise rakip bu kez Fransız ekibi Carolo idi. Rakibini hem Fransa’da hem Mersin’de deviren Çukurova Basketbol Yenişehir Belediyesi, yürüyüşünün finale kadar sürebileceğinin ilk sinyalini bu maçta verdi.

Carolo’dan sonra Ukrayna temsilcisi SK Prometay’ı da her iki maçta devirerek büyük bir farkla yürüyüşünü devam ettiren ekibimiz, Final 8’e gelmeyi başardı.

Buradaki rakip Avrupa’da basketbol kültürü çok sağlam olan ASVEL Lyon idi. Fransa’da 64 – 77, Türkiye’de taraftar desteğinin yoğun olduğu maçta ise 82 – 68 kazanan Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, tarihinde ilk kez FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda Final Four görme başarısını göstererek, içimizi gururla doldurdu.

Mersin’in adını tüm dünyaya duyuran takımımızın işi henüz bitmedi.

Kupaya İki Maç Kaldı

çukurova basketbol

Mersin temsilcimizin Başantrenörü Aziz Akkaya, Fransa’ya geliş amaçlarının kupayı kazanmak olduğunu söylerken takımımızın İtalyan rakibi Umana Reyer Venezia’ya karşı tüm hazırlıklarını yaptığı biliniyor.

Mersin şehrinin ve tüm Türkiye’nin desteğini arkasında hissedecek basketbol takımımız, Türkiye saati ile 18:00’da Le Palais des Sports Arena’da terinin son damlasına kadar mücadele edecek.

FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda bu sezon gösterdiği harika performans ve şu ana kadar aldığı tek mağlubiyetle birlikte, ilk kez katılmış olmasına karşın kupanın en büyük favorilerinden biri olarak gösterilen ekibimiz, kendisine çok güveniyor. Geçen günlerde gelen Bitci Kadınlar Türkiye Kupası zaferi de ekibimize ayrı bir güven aşıladı.

Eğer Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, İtalyan rakibini elerse Euro Cup Women Final Four finalinde Tango Bourges – Galatasaray maçının galibiyle oynayacak.

Umudumuz Euro Cup Final Four’da bir Türk finalinin olması ve kupanın Mersin’e gelmesi. Haydi kızlar!