Kadınlar Federasyon Kupası’nın Galibi Mersin

Türkiye Kadın Basketbolunda önemli bir anlam ifade eden Federasyon Kupası’nın finali 2 Ekim tarihinde yapıldı ve kupa Emlak Konut’u 69-66 mağlup eden Mersin Büyükşehir Belediyespor oyuncularının ellerinde yükseldi.

Kupaya Giden Yol

Kadınlar Federasyon Kupasının iki finalistinin yolu turnuvanın daha başında kesişmişti. D grubunda Yalova VIP ile birlikte yer alan Emlak Konut ve Mersin BŞB arasında oynanan maçı yine Mersin BŞB kazanmıştı.

Grup aşamasından sonra oynanan çeyrek final müsabakalarında Mersin BŞB, Urla Belediyesi’ni 74-47 ile geçerek yarı finalde Fenerbahçe Gelişim ile eşleşirken Emlak Konut ise Ferhatoğlu Edremit Bld. G.S karşısında 90-57 kazanarak Botaş Gelişim’in rakibi olmuştu. 1 Ekim Cuma günü oynanan müsabakalarda Emlak Konut 67-59 ile Botaş’ı, Mersin BŞB ise 72-58 ile Fenerbahçe’yi eledi ve finalde tekrardan rakip oldular.

2 Ekim Cumartesi günü Ankara’da oynanan final müsabakasında Emlak Konut ilk periyodu 17-16 üstün tamamladı. İkinci periyoda daha sert bir savunma yaparak başlayan Mersin BŞB, ikinci periyodun 5. Dakikasında 31-22 üstünlüğü sağladı ve sonrasında bulduğu peş peşe üçlüklerle birlikte soyunma odasına 15 sayı fark açarak 42-27’lik skor ile gitti.

Üçüncü periyot Emlak Konut’un daha etkin olduğu ve karşılıklı hızlı atakların geldiği bir periyot olurken Emlak Konut farkı 3 sayıya kadar indirdi ve üçüncü periyot 52-49 Mersin’in üstünlüğüyle sona erdi. Son periyodun ilk 2.5 dakikasında iki takımda sayı bulamazken, sonrasında Mersin Büyükşehir Belediye’nin ataklarını sayıya çevirmesiyle oyun tekrardan hızlandı ve son 5 dakikaya 60-52 ile girildi.

Emlak Konut maçın bitimine iki dakika kala farkı tekrardan 3 sayıya kadar indirse de karşılıklı atakları daha iyi değerlendirerek maçı kazanan taraf Mersin Büyükşehir Belediye oldu.

Turnuvanın Özellikleri

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi’nde yer alan 16 takım ile oynanan bir organizasyon olan Federasyon Kupası bu sene BŞB Adana’nın eksikliğiyle 15 takımla oynandı.

Tek maç usulü bir lig olarak oynanan ve grup aşamasından sonraki aşamalarda eleme usulü ile oynanan turnuva bu sezon 28 Eylül ve 2 Ekim tarihleri arasında oynandı. Mersin BŞB ilk kez bu turnuvada final oynama ve şampiyon olma başarısı gösterirken bir önceki kupayı ise rakibi Emlak Konut kazanmıştı.