Çukurova Basketbol’dan Farklı Galibiyet

Bu sezonun Kadın Basketbol Süper Ligi’nde çok başarılı bir performans gösteren Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası Son 16 Turu’nda oynadığı ilk maçta Flammes Carolo’yu 95-64 mağlup etmeyi başardı. Oldukça formda bir görüntü sergileyen Mersin temsilcisi ikinci maç öncesi çok önemli bir fırsat elde etti.

COVID Etkisi

Bu sezon hem Kadın Basketbol Süper Ligi’nde hem de FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi rüzgârı esiyor. Her iki alanda da oldukça başarılı performans gösteren Mersin temsilcisi, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası Son 16 Turu’nda iyi bir sonuç almayı başardı.

Hatırlanacağı üzere ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin rakibiyle oynayacağı maç COVID-19 nedeniyle tehir edilmişti. Bu karardan sonra bir karar daha alan FIBA, her iki maçın da Mersin’de oynanmasına karar vermişti.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin konuk ekip statüsünde olduğu ilk maçta takım çok iyi bir performans gösterdi. İlk çeyreği, 23-16 önde tamamlayan Mersin temsilcisi, ikinci çeyrekte de başarılı bir oyunu parkeye yansıttı.

İlk yarıya 47-31 önde girmeyi başaran ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, üçüncü çeyrekte farkı daha da açtı ve final çeyreğine 69-47 önde girdi. Final çeyreğinde aradaki farkı daha da arttıran ve Fransız temsilcisi Flammes Carolo’yu parkeden silen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, sahadan 95-64 galip ayrılarak ikinci maç öncesi oldukça avantajlı bir skor elde etti.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nde Temi Fagbenle 16 sayı atarak takımın en çok skor üreten oyunusu oldu. Fagbenle’ye Tiffany Hayes’in 14 sayılık iyi performansı eşlik etti.

Fransız temsilcisi Flammes Carolo’da Tina Pouye attığı 17 sayıyla takımın ve maçın en çok skor üreten oyuncusu olmayı başarsa da bu üretim galibiyet adına yeterli olmadı. Flammes’de Leonie Fiebich de 11 sayı atmıştı.

İkinci maç 17 Şubat 2022 tarihinde yine Mersin’de oynanacak. Bununla birlikte ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi turun ikinci ayağında ev sahibi durumunda olacağı için taraftar desteğini de arkasına alabilecek.

Türkiye’de Durum

Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası’nda gösterdiği başarılı performansı Türkiye’de de gösterebildi. Mersin temsilcisi, İzmit Belediye, Ormanspor, Beşiktaş, Elazığ İl Özel, Kayseri Basket karşısında oynadığı 5 maçın tamamını kazanarak çok iyi bir seri yakalamıştı.

BOTAŞ karşısında aldığı mağlubiyet nedeniyle serisinden mahrum kalan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Çankaya Üniversitesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Galatasaray karşısında aldığı galibiyetle 3 maçlık bir seri daha yakalamıştı. Flammes Carolo karşısında da oldukça formda bir takım görüntüsünde parkede olan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi ligde çok iyi bir sıralamada.

Sezon boyunca 17 maç oynayan Mersin temsilcisi, bu maçlarda 13 galibiyet ve 4 mağlubiyet aldı. Şu an Fenerbahçe’nin bir sırasında yer alan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, 2’inci sırada bulunuyor.