Çukurova Basketbol’a Bir Yıldız Doğuyor

2017’de kurulmuş olmasına rağmen Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Spor Kulübü, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde temsil edilen en başarılı basketbol takımlarındandır. Çukurova Basket, 2018-19 normal sezonunu 49 puanla lider tamamladı. Play-off çeyrek finalinde Ormanspor’u 2-0 ile, yarı finalde de Botaş’ı 3-1 ile geçerek finale yükseldi. Final serisinde Fenerbahçe’ye 3-1 mağlup olmuş ve ligi ikinci olarak tamamlamıştır. Bu sezonda da Kadınlar Basketbol Türkiye Kupası’nı kazanan Mersin temsilcisi, ne kadar önemli bir takım olduğunu ispatlamış oldu. Gelecek sezonda da kupayı alıp başarı serisi kazanabilmek uğrunda şimdiden çalışmaya başlayan takım, çok önemli bir transfer haberiyle bugün gündeme geldi.

‘Dünyanın en iyisi’ Çukurova Basketbol’da

Kulüpten yapılan açıklamaya göre 2022-2023 sezonu için sürdürülen transfer görüşmelerinde, 2021’de Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi’nde (WNBA) ‘yılın en değerli oyuncusu’ seçilen 28 yaşındaki Jonquel Jones, yeni sezonda Mersin ekibi Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) Mersin Yenişehir Belediyesi, formasını giyecek.

Lacivert turunculuların Kulüp Başkanı Serdar Çevirgen bu başarılı transfer öncelikli olmak üzere bazı açıklamalarda bulundu. 5 kez WNBA ‘All-Star’ olan Jonquel Jones gibi bir dünya yıldızını kadromuza katmanın gururunu yaşadıklarını belirten Çevirgen, bunu söylerken oldukça mutlu görünüyordu.

Geçtiğimiz sezon Mersin Yenişehir Belediyesi Çukurova Basketbol Spor Kulübü, Türkiye Kupası’nda baştan sona yüksek bir performans sergilemişti. Lacivert turunculular kazandıkları final maçı sonrasında yine yeniden aynı rakip ile Play-Off finalinde karşı karşıya gelmişti. Aynı takımla yapılan Play-Off finalinde biri devşirme olmak üzere takımın ana rotasyonundaki 4 yabancı oyuncu sakatlıklarından dolayı oynatılamamıştı.

Bu durumun sonucunda tecrübesine tecrübe kattığını belirten Başkan Serdar Çevirgen, sporun içinde muhtemel bu gibi durumlara karşı edinilen tecrübe ve sporun bir bilim dalı olduğu bilinciyle daha doğru bir kadro mühendisliğiyle yola çıkmak için çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini söyledi. Sporun da gelişen teknoloji ile birlikte bir mühendislik veyahut bilim dalına dönüşmeye başladığının farkında olan Başkan Serdar Çevirgen, bu konudaki farkındalığı ile takdir topladı.

Lacivert turunculuların taraftarlarının desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Başkan, Türk kadın basketboluna yeni bir vizyon katacağına inandıkları 2021 yılının ‘En Değerli Oyuncusu’ seçilen Jonquel Jones transferinin kulübe ve şehre hayırlı olmasını dilediğini söyledi.

Mersin’de Bir Dünya Yıldızı

Jonquel Orthea Jones, Bosna-Hersek vatandaşlığı da bulunan Bahamalı profesyonel basketbolcudur Kadın basketbolunun en üst düzey skorerleri arasında yer alan, gösterdiği performansla WNBA’de 2021 yılının ‘En Değerli Oyuncusu’ seçilen 1994 doğumlu ve 1.98 boyundaki Jones, WNBA‘de şampiyonluğun en güçlü adayı Connecticut Sun ile Bosna Hersek Milli Takımı’nda (2019’da vatandaşlık aldığından beri) da forma giyiyor.

Gelecek sezondan itibaren Çukurova Basketbol Spor Kulübü’nde yer alacak olan Jones, lacivert turunculu takımın taraftarları tarafından büyük bir heyecanla karşılanacak.