ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Avrupa Kupası Maçlarının Ne Zaman Oynaacağı Belli Oldu

Covid-19; 2020 yılının Mart ayından bu yana hem Türkiye’yi hem de dünyayı olumsuz anlamda etkileyen bir hastalık oldu. Dünya genelinde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19; spor kategorilerinin her birisini de olumsuz etkiledi. Hatta, Tokyo Olimpiyatları ve Euro 2020 de Covid-19 yüzünden ertelenen organizasyonlar arasında yer aldı.

2022 yılının Ocak ayında olduğumuz şu günlerde birçok kulüpte Covid-19 vakalarına rastlanıyor. Özellikle basketbolda birçok maçın ertelendiğini söyleyebiliriz. Ülkemizi Avrupa Kupaları’nda başarıyla temsil eden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Avrupa kupası maçları da bu sebepten dolayı ertelenmişti.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi – Flammes Carolo Maçların İkisi de Mersin’de Oynanacak

ÇBK’nın maç fikstüründe yaşanan belirsizlik ortadan kaldırıldı. Kulübün hem ligde hem de Avrupa kupalarında bazı maçları ertelenmişti. Basketbol severler; bu maçların ne zaman oynanacağını merak ediyorlardı. Bu sorunun cevabı belli oldu!

Flammes Carolo – ÇBK maçı; normal şartlar altında 13 Ocak 2022 tarihinde oynanacaktı. Ancak, Mersin ekibindeki Covid-19 vakalarından dolayı maçın ertelenmesi söz konusu oldu. Maçın 19 Ocak 2022 tarihinde oynanacağı duyuruldu. Mersin temsilcisi; alınan yeni kurallar doğrultusunda maçtan iki gün önce Fransa’ya gitti. Ancak, bu defa Flammes Carolo takımındaki oyuncuların Covid-19 testlerinin pozitif çıkması üzerine maç bir kez daha ertelendi. Hatta, Flammes Carolo takımında beş sporcunun Covid-19 testlerinin pozitif olduğu belirtildi. Bu yüzden, söz konusu maç; 19 Ocak 2022 tarihinde de oynanamadı.

FIBA; Covid-19 vakaları dolayısıyla maç programında birtakım değişikliklere gitti. Buna göre, Flammes Carolo – ÇBK eşleşmesinin ilk maçının 29 Ocak 2022 tarihinde Fransa’da, ikinci maçın ise 2 Şubat 2022 Çarşamba günü Mersin’de oynanacağı açıklandı. Fakat, Fransız temsilcisinde önceki vakalara ek olarak yeni vakaların da görülmesi bu maçların belirtilen tarihte oynanmasını imkansız hale getirdi.

Maçların Yeni Tarihleri Belli Oldu

FIBA; her iki takımdaki Covid-19 vakalarına kayıtsız kalamayarak maçların bir kez daha ertelenmesine karar verdi. Buna ek olarak, her iki takımın da ülke değiştirmesine gerek olup olmadığı sorgulandı. Sonuç olarak, eşleşmenin iki maçı da Mersin’de Edip Buran Spor Salonu’nda oynanacak. Fakat, Flammes Carolo’nun yaşaması muhtemel dezavantaja karşı önlem alındı. Buna göre, 16 Şubat’taki ilk maçta Mersin Edip Buran Spor Salonu’na seyirci alınmayacak. Bu sayede, Flammes Carolo’nun her iki maçı da Mersin seyircisi önünde oynamasının önüne geçilecek. Ancak, 17 Şubat’taki ikinci maçı seyirciler izleyebilecek. Her iki maçın da Youtube/FIBA linkinden takip edilebileceğini söylemeliyiz.

Mersin’in basketbol kulübü ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi; Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde 29 Ocak 2022 Cumartesi günü kendi sahasında Çankaya Üniversitesi ile karşılaşacak. Bu maçın da Youtube/TBF üzerinden takip edilebileceğini söylemek gerekir. Maçın başlama saati 14.00!