ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ne Gelen COVID Engelleri

Adana’nın gururu, kadın basketbolunun ileri gelen temsilcilerinden Çukurova Basketbol Kulübü Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Eurocup Kadınlar Kupası’nda oynayacağı maç tekrar tekrar ertelenmişti. Normal şartlar altında 13 Ocak’ta oynanması gereken maç Fransa temsilcisi Flammes Carolo’nun kadrosunda görülen pozitif vakalar nedeniyle ertelenirken, 19 Ocak tarihinde tekrar aynı kader yaşandı ve maçlar ileri tarihe bırakılmıştı.

Salgın Belası 

COVID-19 Omicron varyantıyla birlikte tüm insanların sağlığını ve sosyal hayatı olumsuz etkilemeye devam etti.

Toplumların çok ciddi olarak olumsuz etkilendiği ve ilk çıktığı dönem kadar tehlikeli bir hale gelen COVID-19, spora da olumsuz bir etki bırakmaya devam etti.

Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da oynanan spor müsabakaların birçoğu aralıksız olarak ertelenirken, Adana’nın başarılı kadın basketbol takımı Çukurova Basketbol Kulübü Mersin Yenişehir Belediyesi de bu olumsuz tesirden etkilendi.

Adana temsilcisinin normal şartlar altında 13 Ocak tarihinde oynaması gereken Eurocup Kadınlar Kupası Son 16 Turu Maçı, Flammes Carolo takımının kadrosunda yer alan oyuncuların bazılarının COVID-19 testinin pozitif çıkması nedeniyle 19 Ocak tarihine ertelenmişti.

19 Ocak tarihinde iki rakip karşı karşıya gelmeden önce tekrar aynı sıkıntı yaşandı ve Fransız temsilcisindeki COVID-19 vakaları nedeniyle maç bir kez daha tehir edildi.

Takvim Alt Üst

Eurocup Kadınlar Kupası’nda yaşanan bu gelişme nedeniyle takvimi daha da karışan Çukurova Basketbol Kulübü Mersin Yenişehir Belediyesi’nin bu maçları ne zaman oynayacağı ileri bir tarihte açıklanmıştı.

Zira maçlar normal takviminde oynanabilmiş olsaydı iki takım arasında oynanacak serinin ikinci maçı 22 Ocak tarihinde Mersin’de yapılacaktı. Ancak 19 Ocak tarihinde tekrar tehir edilen maçın bu durumu 22 Ocak’taki maçın da oynanmasını engelledi.

Bu maçı oynamak için geçtiğimiz günlerde Fransa’nın yolunu tutan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, 2 günden beri bulunduğu ülkede maç gününün sabahında da antrenman yapmış ve Türkiye saati ile 22’de başlayacak maçı beklemeye koyulmuştu.

Flammes Carolo ekibinden gelen kötü ve can sıkıcı haberle birlikte takvimi boşalan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Türkiye’ye döndükten sonra lig maçlarına dair hazırlıklara başlamıştı.

COVID-19 çok büyük ölçüde artık geride kaldı ve toplumların sağlığı artık normale döndü. Mersin temsilcisinin Avrupa mücadelesinde takvimini alt üst eden bu gelişmelerden sonra yeniden ritmini bulması da pek kolay olmadı.

Bununla birlikte gelecek sezon bu şekilde bir kriz çıkıp çıkmayacağını kimse kestiremez. Nitekim Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın da bu sezonda sporu ne kadar etkilediğini hep beraber izledik.

Savaş nedeniyle diskalifiye edilen kulüpler, yaşanan sıkıntılar ve kulüpsüz kalan oyuncular pek çok alanda sporun dinamiklerini değiştirdi. Gelecek sezon bir kez daha başlayacak mücadelenin sadece spor içerisinde kalabilmesi artık çok daha zor ve dönem de bunu engelleyecek gibi görünüyor.