ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi Kupayla Kapattı

Bu sezon hem Kadın Basketbol Ligi’nde hem de Eurocup Women mücadelesinde oldukça başarılı bir performans sergileyen ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Bitci Türkiye Kadınlar Kupası’na da ev sahipliği yapmıştı. Aziz Akkaya yönetiminde oldukça iyi bir seviyeye çıkan Mersin temsilcisi Servet Tazegül Spor Salonu’ndaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Final müsabakasında Fenerbahçe Safiport ile kozlarını paylaşan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, sahadan 58-71 galip ayrılarak bu sezonun Türkiye Kupası’na şampiyon olarak adını yazdırmayı başardı.

Büyük Gurur

Bu sezon hem Türkiye’de hem de Avrupa’da oldukça değerli işler yapmaya devam eden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, başarılarına bir yenisini daha ekleyerek taraftarlarını ve Mersinli basketbolseverleri gururlandırdı.

Bu sene Mersin’de düzenlenen Bitci Türkiye Kadınlar Kupası’na ev sahipliği yapan Turuncu Lacivertli takım, misafirlerini iyi ağırladı ama finalde elleri boş göndermekten de sakınmadı. Final aşamasına gelene kadar oldukça rahat performanslar sergileyerek kolay galibiyetler alan Mersin temsilcisi, finalde ise bir devle eşleşti.

Ligin ve Avrupa’nın en iyi takımlarından biri olan Fenerbahçe Safiport ile kendi taraftarı önünde oynuyor olmanın avantajını kullandığı bir maç yapan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, sahadan 58-71 galip ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte 2021/2022 sezonu Bitci Kadınlar Türkiye Kupası’nın sahibi olmaya hak kazanan Mersin temsilcisinin sevinci görülmeye değerdi.

Turnuvanın en değerli oyuncusu, ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin yıldız oyuncusu Temi Fagbenle seçildi. Ödül konuşmasında değerli ifadelerde bulunan yıldız oyuncu kupayı kaldıranın kendileri olmasının sürpriz niteliğinde olmadığını dile getirdi. En başından bu yana kendilerine inandıklarını ifade eden Fagbenle, Eurocup’u da müzeye getirmek istediklerini belirterek Mersinli taraftarları heyecanlandırdı.

Tarihi Başarı

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin bu başarısının hem takım adına hem de basketbol kültürümüz adına oldukça değerli olduğunu dile getirmekte fayda var.

Takım adına oldukça değerli çünkü Fagbenle’nin de bahsettiği gibi takım Eurocup’ı da müzeye getirmek istiyor ve bu inancın tazelenebilmesi adına Bitci Türkiye Kadınlar Kupası’ndan daha güzel bir seçenek dahi olamaz.

Bir diğer yandan bu başarı tarihi bir unvan taşıyor zira Türkiye Kadınlar Kupası’nı ilk kez İstanbul dışında bir takım müzesine götürüyor. Bir ilki başarıyor olmanın haklı gururunu yaşayan Mersin temsilcisinin oyuncularına ne kadar tebrik yağsa yine de azdır.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre 2022-2023 sezonu için sürdürülen transfer görüşmelerinde, 2021’de Amerikan Kadınlar Basketbol Ligi’nde (WNBA) ‘yılın en değerli oyuncusu’ seçilen 28 yaşındaki Jonquel Jones, yeni sezonda Mersin ekibi Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Çukurova Basketbol Kulübü (ÇBK) Mersin Yenişehir Belediyesi, formasını giyecek. Lacivert turunculuların Kulüp Başkanı Serdar Çevirgen bu başarılı transfer öncelikli olmak üzere bazı açıklamalarda bulundu. 5 kez WNBA ‘All-Star’ olan Jonquel Jones gibi bir dünya yıldızını kadromuza katmanın gururunu yaşadıklarını belirten Çevirgen, bunu söylerken oldukça mutlu görünüyordu.