ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi Rüyadan Uyandı

FIBA Kadınlar EuroCup Final Four heyecanını tarihinde ilk kez yaşayan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Umana Reyer Venezia karşısına büyük umutlarla çıkmıştı.

Hem Mersin’i hem de ülkemizi temsil eden ve bu sezon FIBA Kadınlar Euro Cup’ta gösterdiği başarıyla göğsümüzü kabartan takımız, Umana Reyer’i de yenip finale ve en nihayetinde kupaya ulaşmak istiyordu.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, Umana Reyer karşısına ilk 5’te Tiffany Kiara Heyes, DeWanna Bonner, Fagbenle, Yvonne Nicole Turner ve Jasmina Loretta Thomas ile çıktı.

Rakip Umana Reyer Venezia ise Kayla Thornton, Yvonne Anderson, Astou Ndour, Debora Carangelo ve Gintare Petronyte’yi ilk 5’inde tercih etti.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi Fırtına Gibi Başladı

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi

Karşılaşmaya oldukça istekli başlayan taraf ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi oldu. İlk kez bu platformda mücadele etmenin heyecanını oyun enerjisine dönüştürmeyi başaran basketbolcularımız, ilk 5 dakikada fırtına gibi estiler.

Öyle ki ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, ilk 5 dakikada rakibi Umana Reyer Venezia’ya 13 – 2’lik bir üstünlük kurdu. İlk çeyrekte olağanüstü bir konsantrasyonla oynayan takımımız, savunmada vidaları sıktı hücumda ise sıcak elleriyle topları tam zamanında buluşturdu.

Bilhassa Fagbenle ve Hayes’in etkili oyunu, ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin etkinliğinde baş rollerde oynadı. İlk çeyrek sona erdiğinde skor tabelasında 24 – 9’luk üstünlüğümüz yazıyordu.

Ne var ki ikinci çeyrekte işler tersine döndü. Yvonne Anderson’un devreye girmesiyle kendine gelen Umana Reyer Venezia, çeyrek skoru olarak 33 – 20 üstünlüğü yakaladı ve genel skoru bir anda 42 – 44’e getirdi.

İlk çeyrekte yakaladığı momentumu çok çabuk kaybeden ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi buna rağmen soyunma odasına 42 – 44 önde girdi.

Maçın Sonu Kabus Oldu

Karşılaşmanın üçüncü çeyreği çok dengeli geçti. Öyle ki iki takım da hem savunmada vidaları sıktı ve bunun karşılığını aldı.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, hücumda gerekli akışkanlığı gösteremeyince 14 – 14 sona eren üçüncü çeyrek, son periyota 56 – 58’lik üstünlüğümüzü taşıdı.

Son çeyrek başlamadan evvel Mersin temsilcimizde hem teknik heyet hem de oyuncularımız, en ufak bir hatanın bile kendilerini FIBA Kadınlar Euro Cup Finali’nden mahrum edeceğinin farkındaydılar.

Ne yazık ki bunun farkında olmak hataları engellemedi. Son çeyrekte tecrübesini ortaya koyan Umana Reyer Venezia, hücumda çok daha etkin olan taraftı. Savunmasını bir türlü sertleştiremeyen takımımız, rakibin sayılarına engel olamadı. Bilhassa Yvonne Anderson, oynadığı oyunla maça damgasını vurdu.

Maçın son bölümüne üstün girmeyi başaran Umana Reyer Venezia, karşılaşmayı Mersin temsilcimiz önünde 85 – 80 kapattı ve finale yükselen takım oldu.

FIBA Kadınlar Euro Cup’ta final umuduyla çıktığımız maçtan mağlup ayrılmamıza rağmen, basketbolcularımız emekleri ve sezon boyunca oynadıkları güzel basketbol ile alkışı fazlasıyla hak etti.

Takımızda 40 dakikanın tamamında oynayan Hayes ve Bonner inanılmaz çabalarıyla, Fagbenle ise attığı 23 sayıyla ne yazık ki galibiyete engel olamadılar.

Böylece harika geçen bir sezon buruk bir tat ve büyük tecrübeyle bitmiş oldu. Teşekkürler ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi!