Avrupa Triatlon Kupası Heyecanı Sona Erdi

Türkiye’de yaptığı yatırımlarla spor şehri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Mersin, Avrupa Triatlon Kupası yarışlarına geçen hafta sonu ev sahipliği yaptı.

Mersin şehrimizde spora ne kadar katkı verdiği bilinen Yenişehir Belediyesi’nin katkıları ve Türkiye Triatlon Federasyonu’nun himayelerinde gerçekleştirilen bu büyük organizasyon öncesinde şehirde büyük bir heyecan vardı.

Bu heyecanın kaynağı ise Mersinli tüm sporseverler arasında da hızla yayıldı ve her yaştan sporsever hafta sonunu beklemeye koyulmuştu.

Avrupa Triatlon Kupası organizasyonu öncesinde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yaptığı açıklamalarla hatırlanacağı üzere bu heyecan katlanarak artmıştı.

Başkan Abdullah Özyiğit, organizasyonun öneminden bahsetmiş ve şehrimiz Mersin’in bu süreçte 170 yabancı sporcuya ev sahipliği yapacağının altını çizmişti. Şu sıralarda ne yazık ki hala sürmekte olan Rusya – Ukrayna savaşı öncesinde bu sayının daha fazla miktarda olması bekleniyordu.

Yarış öncesinde şehrimizin heyecanını paylaşan bir diğer isim ise Avrupa Triatlon Birliği’nden gelen temsilci Zeljko Bujik olmuştu. Zeljko Bujik, Rusya ve Belarus’tan sporcuların men edildiğini hatırlatarak en yakın zamanda eski günlere dönmek istediklerini bildirirken, Avrupa Triatlon Birliği Teknik Delegesi John Petrides ise Mersin’in güzelliklerinden bahsederek organizasyonu övmüştü.

3 Branş 1 Organizasyonda Toplandı

Avrupa Triatlon Kupası

16 Nisan 2022 Cumartesi günü Adnan Menderes Bulvarı ve sahil şeridinde gerçekleşen bu kıyasıya rekabette, triatlon disiplinin üç dalı olan yüzme, bisiklet ve koşu yarışları kademeli olarak yapıldı.

Buna göre sporcular ilk önce Fenerbahçe Meydanı’nda denize girip 750 metre mesafeyi kulaçlar atarak geçtiler. Denizden çıkan isimler daha sonra bisiklet ile Arkeoloji Müzesi ve Mersin Marina Kavşağı arasını kat ettiler. Bu bisiklet yarışı 3 tur şeklinde ve 20 kilometrelik bir mesafede düzenlendi.

Son olarak 2 tur koşan sporcular yarışı bitirirken, Avrupa Triatlon Kupası’nı yakından takip eden Mersinli sporsevelerler tadına doyulmaz bir cumartesi günü yaşamanın keyfini sporla iç içe olarak çıkardılar.

Avrupa Triatlon Kupası Sahiplerini Buldu

Kıyasıya yarışlarda rekabetin en üst düzeye çıktığı branşlarda mücadele eden sporcular arasında kazananlar belli oldu.

27 farklı ülkeden 600 farklı sporcunun ter döktüğü Avrupa Triatlon Kupası müsabakalarının bitişiyle birlikte elit kadınlar ve elit erkekler kategorilerinin kazananları da belli oldu.

Buna göre elit kadınlar kategorisinde kürsü Avrupalı isimlerden oluştu. Birincilik basamağına çıkan isim Almanya’dan Mersin’e gelen Tanja Neubert oldu. Onun ardından İsviçreli sporcu Nora Gmür ikinci olurken, Polonyalı triatlet Roksana Sluperk ise üçüncülük basamağıyla teselli buldu.

Elit erkekler kategorisinde ise birinciliği Afrikalı sporcu Faslı Jawas Abdelmoula aldı. İkinci sırada Macar triatletlerden Csongor Lehmann bulunurken üçüncülük basamağı ise Almanya’dan Henry Graf’ın oldu.

Avrupa Triatlon Kupası’nda ülkemizi temsil eden milli sporcularımız ise derece alamadı organizasyonu bitirdiler. Onlar arasında elit erkekler kategorisinde Gültigin Er 43’üncü, Enes Kızılcık ise 49’uncu sırada organizasyonu tamamladılar.

Elit kadınlar ve elit erkekler kategorilerindeki sporcular organizasyon sonunda ödüllerini alırken, madalyaları takdim ederken konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit, Mersin’in triatlon alanında organizasyonlara talip olduğunu sözlerine ekledi.