Sırbistan Polonya’yı Yenmesini Bildi

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası tüm heyecanı ile devam ediyor. Günün sonucu merakla beklenen maçında Sırbistan ile Polonya karşı karşıya geldi. A Grubu’nda bulunan iki takım, aynı zamanda şampiyonluk favorileri arasında yer alıyor. Voleybol severler, bu maçın nasıl bir skor ile biteceğini merak ediyorlardı. Gelin, Sırbistan – Polonya maçının detaylarına bir göz atalım!

Giovanni Guidetti’nin Yeni Adresi Sırbistan Oldu

Takdir edersiniz ki, Giovanni Guidetti, Türk voleybolu adına son derece önemli bir isim! Kendisi, 2008 – 2009 sezonundan bu yana Misli.com Sultanlar Ligi ekiplerinden birisi olan Vakıfbank’ı çalıştırıyor. Vakıfbank ile defalarca kez Şampiyonlar Ligi’ni, Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı ve Türkiye Ligi’ni kazandı.

İtalyan antrenör, 2017 yılının hemen başında Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın başına getirildi. Altı sezon boyunca milli takımımızı çalıştırdı. Filenin Sultanları, Giovanni Guidetti döneminde Milletler Ligi ikinciliği ve üçüncülüğü, Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü gibi önemli başarılar kazandı. Ancak, beklenen o şampiyonluk bir türlü gelmedi. Bilhassa geçtiğimiz yıl Dünya Şampiyonası’ndaki kötü performans, voleybol severleri fazlasıyla üzdü.

Türkiye Voleybol Federasyonu, yaz sezonu öncesinde Giovanni Guidetti ile görüşüp anlaşarak yolları ayırma kararı aldı. İtalyan antrenör, kısa süre içerisinde yeni takımını buldu. Kendisi, bundan sonra Sırbistan milli takımını çalıştıracak.

Sırbistan – Polonya Maçı Nefesleri Kesti

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Sırbistan ile Polonya arasındaki mücadele erken final olarak görülüyordu. 21 Ağustos 2023 Pazartesi gününün programında yer alan maç saat 18.00’de başladı. Sırbistan maça Maja Ognjenovic, Tijana Boskovic, Aleksandra Uzelac, Bianka Busa, Mina Popovic ve Jovana Stevanovic ilk altısı ile çıktı. Takımın liberosu Aleksandra Jedgic idi.

Polonya’yı bir diğer İtalyan antrenör Stefano Lavarini çalıştırıyor. Onlar da maça Joanna Wolosz, Magdalena Stysiak, Martyna Lukasik, Olivia Rozanski, Magdalena Jurczyk ve Agnieszka Korneluk ilk altısı ile çıktı. Takımın liberosu Maria Stenzel idi.

Sırbistan – Polonya maçının çekişmeli geçeceği aşikar idi. Polonya, ilk seti 25-18 kazanarak durumu 1-0’a getirdi. İkinci sette Sırbistan şovu vardı. Bu seti 25-13 kazanan Sırbistan, setlerde durumu 1-1 yaptı. Üçüncü set, son derece çekişmeliydi. Sırbistan, bu seti 25-23 kazandı. Dördüncü sette yaşanacakları herkes çok merak ediyordu. Polonya’nın nasıl bir geri dönüş yapacağı merak konusu idi. Ancak, Sırbistan, bu seti de 25-18 kazanmasını bildi. Bu sayede, maçtan 3-1 galip ayrıldı.

Tijana Boskovic Maçı 30 Sayı ile Tamamladı

Maçın en skorer ismi tahmin edebileceğiniz üzere Tijana Boskovic oldu. 26 yaşındaki pasör çaprazı bu maçı 30 sayı ile tamamladı. Takımına 29 hücum ve bir de blok sayısı ile katkıda bulundu. Polonya’nın yıldızı Magdalena Stysiak ise maçı 20 sayı ile tamamladı. Sırbistan, bu önemli maçı kazanarak turnuvadaki iddiasını ortaya koydu.