Para Atletizm Türkiye Şampiyonası Mersin’deydi

Spor şehri olmak için son yıllarda büyük bir atılım yapan Mersin şehri, geçtiğimiz günlerde TBESF’nin düzenlediği Para Atletizm Türkiye Şampiyonası ev sahipliğini yaptı.

Mersin şehri sahip olduğu kültürel değerler ve coğrafi yapısıyla sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da birçok farklı spor organizasyonuna ev sahipliği yaptı.

Şehrin barındırdığı tesislerden tutun Mersinlilerin spora olan büyük tutkusu sayesinde Mersin denilince akla artık spor da gelmeye başladı.

Mersin Spor Kültürünü Takımlarıyla Oluşturdu

Para Atletizm Türkiye Şampiyonası

Mersin’de faaliyet gösteren spor kulüplerinin sayısındaki artış da şehrin sporla olan organik bağını güçlendiriyor.

Türkiye’de her daim birinci spor olarak gözüken futbol alanında Mersin’i temsil eden birden fazla kulüp var. Bu kulüpler arasında şu anda en başarılı olarak gözüken ekip TFF 2. Lig’de şehri temsil eden Tarsus İdman Yurdu takımı.

Mersin’in profesyonel liglerdeki en üst düzeydeki temsilcisi olan Tarsus İdman Yurdu takımını TFF 3. Lig’deki İçel İdman Yurdu ve Bal Ligi’ndeki İdmanyurdu 1925 Spor takımları takip ediyor.

Futbolda en üst ligde temsil edilememesine karşın aslında Mersin’in en başarılı olduğu spor dalı da zaten futbol değil. Şu anda şehrin gurur tablosu olarak gözüken ekip, Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi’nde harikalar yaratan ÇBK Yenişehir Belediyesi.

Basketbol alanında en önde gelen takımımız olan ÇBK Yenişehir Belediyesi’nin dışında Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Mersin Büyükşehir Belediyesi (K) ve Tarsus Belediyesi gibi takımlarımız da mücadelelerini sürdürüyorlar.

Bu iki baş branşın dışında hentbol ve voleybol sporlarında da şehrin birçok temsilcisi var.

Mersin’in takım sporlarındaki temsiliyetinin getirdiği büyük bir spor kültürü olduğu zaten anlaşılıyor. Bunun yanında şehir, atletizm başta olmak üzere birçok farklı spor dalında da büyük bir ilgiyi bünyesinde barındırıyor.

Para Atletizm Türkiye Şampiyonası Heyecan Yarattı

Türkiye Bedensel Engelli Spor Federasyonu tarafından 16-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenen Para Atletizm Türkiye Şampiyonası, şehrimizde çok büyük bir heyecana sahne oldu.

17 farklı şehrimizden 52 başarılı sporcumuz Mersin’de kıyasıya bir rekabete sahne olan mücadelelerde madalya almak için birbirleriyle kıyasıya yarıştılar.

Mersin Nevin Yanıt Spor Kompleksi’nde düzenlenen müsabakalarda 34 farklı kategoride heyecan verici mücadeleler yaşandı.

Yarışmalara katılan 52 sporcudan 49’u Para Atletizm Türkiye Şampiyonası içinde kendi kategorilerini bitirme başarısını gösterdi.

Mersin Nevin Yanıt Spor Kompleksi’nde düzenlenen Para Atletizm Türkiye Şampiyonası, aynı zamanda 2 Türkiye rekoruna da şahitlik etmesi bakımından tarihe geçti.

Bu rekorlardan biri cirit atma kategorisinde diğeri ise gülle atma branşında geldi.

Cirit atma kategorisinde elde ettiği 49.77’lik dereceyle rekoru kıran isim Muhammed Khalvandi oldu. Gülle atmada ise kadınlarda yarışan Rabia Cirit, 8,30’luk derece elde ederek tarihe adını Mersin’de yazdırdı.

Sporcularımıza madalyalarını takdim eden Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu Başkanı Muaz Ergezen ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Ferhat Esatbeyoğlu, sporcularımızı teker teker tebrik ederek onlarla gurur duyduklarını belirttiler.

Mersin şehri böylece çok özel bir organizasyonu daha kendine yakışır biçimde atlatmayı başardı.