Olimpiyat Tarihi Boyunca Birbirinden İlginç Olaylar Yaşandı

Dört yılda bir düzenlenen olimpiyat oyunlarının sporseverler tarafından ne kadar büyük bir merakla beklendiğini söylemeye gerek yok! 2020 yılında Tokyo’da düzenlenmesi gereken olimpiyat oyunları, Covid-19 sebebiyle bir yıl ertelenmişti. 2021 yılına damga vuran spor organizasyonlarından birisi tahmin edebileceğiniz üzere olimpiyat oyunları idi.

Türkiye, geçmişten bu yana farklı spor kategorilerinde başarılı oluyor. 2020 Olimpiyatları; Mete Gazoz, Busenaz Sürmeli ve Buse Naz Çakıroğlu gibi isimlerin başarıları ile hatırlanacak. Bunun yanı sıra, Filenin Sultanları da 2020 Olimpiyatları’ndaki mücadeleleri ile gönüllerde taht kurmuşlardı. Yazımız sayesinde olimpiyat oyunları tarihinin öne çıkan olayları hakkında bilgi alabilirsiniz. O halde başlayalım!

1924 Paris Olimpiyatları Güzel Olaylara Sahne Olmuştu

2024 Olimpiyatları, yakından takip edenlerin bildiği üzere Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Paris, olimpiyat denildiği zaman akla ilk gelen şehirlerden birisi! Bundan tam 99 yıl önce yine bir olimpiyatın Paris’te düzenlendiğini biliyor muydunuz? Söz konusu organizasyona 44 farklı ülkenin vatandaşı toplam 3089 sporcu katıldı. 17 farklı spor dalına ait 126 yarışmaya ev sahipliği yapan bu organizasyonda ciddi bir rekabet söz konusu idi. Daha hızlı, daha yüksek ve daha güçlü sloganına sahip olan bu organizasyonda ilk defa kapanış töreni gerçekleştirildi. Ayrıca, aralarında Türkiye’nin de olduğu ve Birinci Dünya Savaşı’ndan dolayı bir önceki olimpiyatlara katılamamış ülkeler, Paris Olimpiyatları’na davet edildiler. Söz konusu ülkeler arasında yer alan Almanya, Fransa ile yaşamış olduğu siyasi gerginlikten dolayı organizasyona katılmamayı tercih etti. Bu gelişme, Paris Olimpiyatları’nın hatırlamasına sebep olan detaylardan sadece birisi!

1924 Olimpiyatları’na damga vuran ABD oldu. 45 altın, 27 gümüş ve 27 bronz madalya kazanan bu ülkeyi Finlandiya ve Fransa takip etti.

1928 Amsterdam Olimpiyatları Farklı Rekorlar ile Hatırlanıyor

1928 yılındaki olimpiyatlara Hollanda’nın başkenti Amsterdam ev sahipliği yaptı. Bu organizasyona üç bine yakın sporcu katıldı. Kadın atletlerin ilk defa jimnastik kategorisinde mücadele etmeleri dikkat çekiciydi. Bunun yanı sıra, ABD, organizasyonu 22 altın, 18 gümüş ve 16 altın madalya ile tamamladı. Paris Olimpiyatları’nın ardından bu organizasyona da damgayı ABD vurdu.

1932 Los Angeles Olimpiyatları’na Katılım Azdı

ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen bu organizasyon, tarih derslerinden aşina olduğumuz üzere Büyük Buhran dönemine denk geldi. Bu yüzden, organizasyona iki binden daha az sporcu katıldı. Ancak, yine de rekorlar ile hatırlanan bir organizasyon oldu.

1936 Berlin Olimpiyatları Tarih Sayfalarına Adını Yazdırdı

İkinci Dünya Savaşı’na damga vuran Adolf Hitler, organizasyonun açılışını yapan isimdi. Bu organizasyona öncekilere kıyasla daha çok sporcu katıldı. 49 ülkeden dört bine yakın sporcu mücadele etti. 13 yaşındaki ABD’li Marjorie Gestring, altın madalya kazandı. Kendisi, olimpiyat tarihinin altın madalya kazanan en genç sporcusu olarak tarihe geçti.