Milli Atlet Ersu Rekor Kırdı, Antrenörünü Unutmadı

Sırıkla atlamada Ruhan İşim’e ait olan, Türk Atletizmin salondaki en eski rekoru bu sezon kırıldı. 5 gün önce antrenörü İbrahim Halil Çömlekçi’yi kaybeden ve onun adına yarışan 22 yaşındaki milli atlet Ersun Şaşma duygusal bir tarihi rekora imza attı. Fenerbahçe Spor Kulübüne bağlı olan milli atlet Ersu Şaşma, Olimpik Deneme Yarışları’nda 5.71 ile 23 yıllık bir rekoru kırdı.

18 Ocak’ta atletizm camiası büyük bir kayıp yaşamıştı. Sırıkla atlamada rekortmen Ersu Şaşma ve Tutku Yılmaz’ın antrenörü İbrahim Halil Çömlekçi geçirdiği kalp krizi nedeni ile 49 yaşında hayata gözlerini yumdu. Başarılı çalıştırıcının ölümünde 5 gün geçti ve 22 yaşındaki sporcusu Ersun Şaşma tarihi bir rekora imza attı.

En Eski Rekor Kırıldı

Olimpik Deneme Yarışları’nda antrenörü İbrahim Çömlekçi için mücadele eden Fenerbahçeli Ersu Şaşma, 23 yıldır kırılamayan bir rekoru kırdı. 5.71’lik atlayışı ile Ruhan İşim’e ait olan 5.70’lik sırıkla atlama Türkiye rekorunu 0,01 saniye ile kırdı. Daha önce U23 rekorunu kıran Ersu Şaşma böylece yeni rekorun (5.71) sahibi oldu.

Ruhan İşim’in, 1998’de ABD’nin Nevada eyaletindeki Reno kentinde atladığı 5.70’lik derecesi büyükler salon rekorları arasında ki en eski rekorlardan biriydi. İşim ayrıca açık havadaki rekoru da 5.70’lik atlayışıyla elinde tutuyordu. 18 Ocak’ta vefat eden başarılı antrenör İbrahim Halil Çömlekçinin sporcusu olan Ersu Şaşma 5.71’lik derecesi ile açık kapalı birlikte değerlendirilen sırıkla atlamada genel Türkiye rekorunun sahibi oldu.

Aynı zamanda yarışlarda Tuğba Danışmaz uzun atlamada U23 salon rekorunu 6.16’dan önce 6.18’e ardından 6.31’e geliştirdi. 60m engelli kategorisinde ise Mithad Sevler 7.78 kendisine ait olan rekoru 7.79’la geliştirdiği.

Seni Unutmayacağız Babuş

Sporcuları antrenörlerini “Seni Unutmayacağız Babuş” diyerek andı. Ersu Şaşma yakın zamanda vefat eden antrenörü İbrahim Halil Çömlekçi’yi anmayı unutmadı. Antrenörün sporcuları fotoğrafı ve altında “Seni Unutmayacağız Babuş” yazısının yer aldığı tişörtü giyerek unutmadıklarını gösterdiler. Ersu Şaşma ile Tutku Yılmaz ise yarış sonunda rekor tabelasının önünde tişörtleri giyerek poz verdi.