Mersin’li Atletler Şov Yapıyor

26. Balkan Büyükler Salon Atletizm Şampiyonası bu yıl Türkiye’nin ev sahiplinde gerçekleştirildi. Ev sahibi Türkiye, 26. Balkan Büyükler Salon Atletizm Şampiyonası’nda 7 altın, 4 gümüş ve 4 bronz madalya ile birinci sırada yer aldı. Şampiyonaya Mersinli atletler damgasını vurdu. Mikdat Sevler, Ersu Şaşma ve Mesure Tutku Yılmaz şampiyona sonunda madalya almayı başaran sporcular arasında yer aldı ve şehirlerini ve ülkelerini onurlandırmaya devam etti.

Ersu ve Mesure Bir Kez Daha Şampiyon Oldu

Mersin doğumlu Milli Atletimiz Ersu Şaşma üst üste 2.kez Balkan Salon şampiyonu oldu. Kendisine şampiyonluğu getiren derece 5,60 olurken yarışma sonunda kendi derecesinin üstüne çıkıp rekor kırmayı hedefleye Ersu Şaşma, 5,80’lik derecede çok az bir farkla başarısız oldu ve çıtayı düşürdü. Öte yandan sırıkla atlama kadınlarda Mesure Tutku Yılmaz, organizasyon içerisinde kendisine ait en iyi dereceyi iki kez geliştirdi ve toplamda üç kez rekor kırdı.

20 yaşındaki Milli Atlet Mesure Tutku Yılmaz, U23 rekorunu 4,35 ile yenilerken sadece birkaç dakika sonra kendini 4,40’ta denedi. Bu zorlu yükseklikte başarılı olan Mesure Tutku Yılmaz, salon büyükler rekorunu kırdı ve çok büyük bir sevinç yaşadı. Mesure’nin kırdığı bu rekor aynı zamanda U23 rekoru oldu. Bu nedenle genç milli atlet şampiyonayı toplamda üç rekorla tamamlamayı başardı.

Mesure Tutku Yılmaz müsabakayı üçüncü tamamlarken ilk iki sırada yer alan sporcuların ikisinin de Ukraynalı olması dikkatleri çekti. Mersin’in bir diğer milli sporcusu Mikdat Sever ise, 60 metre engellide şampiyon oldu. Mikdat Sever elde ettiği bu başarı ile kariyerine üçüncü şampiyonluğunu ekledi.

Covid-19 Önlemlerine Dikkat Edildi

26. Balkan Büyükler Salon Atletizm Şampiyonası’nda dikkat çeken bir diğer olay ise alınan yoğun Covid-19 (yeni tip koronavirüs) önlemleri oldu. Müsabakaların başlamasından saatler önce başlayan önlem çalışmaları müsabakalar arasında da devam etti. Her müsabaka bittiğinde dezenfektasyon işlemi uygulanırken, salonda yer alan insan sayısına gösterilen özen de maksimum seviyedeydi. Ülkemiz, uluslararası alanda hijyen önlemleri açısından gösterilen hassasiyetle bir kez daha tebrik edildi.