Mersin’de Su Sporları ve Yaşam Merkezi Açılıyor

Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi açılıyor. Su altı heykel parkı dalış merkezinin de içinde bulunduğu proje ile deniz turizminden elde edilen geliri daha da arttırmayı amaçladıklarını belirten Mersin Valisi Ali İlhan Su, çok güzel bir projeyi Mersin’e kazandırmış olacaklarını dile getirdi.

Mersin Deniz Turizmine Adım Atıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından yürütülen bir proje olan “2020 Yılı Turizmde Destinasyon Yönetimi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında yapılan ‘Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi’nin tanıtım toplantısına Mersin Valisi Ali İhsan Su katıldı.

Ali İhsan Su’yun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcıları Süleyman Deniz ile Abdulhamit Erguvan, ÇKA Genel Sekreteri Savaş Ülger, İl Kültür ve Turizm Müdürü Emre Duru, AB Dış İlişkiler Koordinatörü Murat Ozan, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan ile Silifke Belediyesi, Mersin Deniz Ticaret Odası ve Mersin Uluslararası Liman İşletmesi temsilcileri de katıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Valiliği koordinasyonunda Mersin Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen proje ile deniz turizminden yararlanan, turist sayısını arttıran ve deniz turizmden elde edilen gelirin daha yüksek olmasını hedeflediklerini belirtti.

Toplantıda projenin detayları ile ilgili de bilgi veren Mersin Valisi Ali İhsan Su, proje kapsamında Sualtı Heykel Parkı Dalış Merkezi ile Mersin Su Sporları ve Yaşam Merkezi olacağını içerisinde kafeterya, konaklama, karşılama birimleri ve bunun gibi yerel tanıtıma yönelik çalışmaların olacağını ve bu kapsamda çok güzel bir projeyi Mersin’e kazandırmış olacağını belirtti.

Açıklamalarının sonunda proje paydaşlarına ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Ali İhsan Su, projenin Mersin’e ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi. 

140 Heykelin Bulunduğu Su Altı Heykel Parkı

İlk Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen proje Mersin’de turizmin deniz turizm odaklı olacağını ve deniz turizminden elde edilen katma değerin yükseltilmesi, deniz turizminden yararlanan turist sayısının ve deniz turizmi kaynaklı gelirlerinin arttırılması hedeflendiği açıklandı.

Yapılan toplantıda aynı zamanda Mersin Su sporları ve Yaşam Merkezinin içerisinde bulunan Mersin Su Altı Heykel Parkı, Dalış Merkezi’nde 140 heykelli Su Altı Heykel Parkı, Su Sporları ve Sahil Sporları Merkezi olduğu bu merkezlerde bungalov ve çadırlı kamp alanlarından oluşan konaklama birimleri ve rekreasyon alanları ile birlikte oluşturulmasının Mersin’de deniz turizm odaklı bir turizmin yaygınlaşmasının başlangıcı olduğu bildirildi.