Mersin’de Spor

Mersin, eski adıyla İçel, Türkiye’nin dört ilçesinden oluşan bir ilidir. Ülkenin en kalabalık onuncu şehridir. Sayfamızda sizlerle Mersin’de spor, Türkiye’nin Mersin ilinin spor tarihçesini, spor kulüplerini, önemli spor tesislerini anlatacağız. Mersin de atletizm, futbol, basketbol, voleybol, hentbol gibi farklı branşlarda faaliyet gösteren spor takımları bulunmaktadır.

Mersin’in en çok öne çıktığı spor dallı Atletizm’dir. Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Ahmet Kirişçi Mersinlidir. Aynı zamanda Mersinli Nevin Yanıt, Barcelona’da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli koşusunda yarı final ve finalde kendisine ait Türkiye rekorlarını yenileyerek 12,63 saniyelik derecesiyle Avrupa Şampiyonu olan sporcudur.

Mersin, Türkiye tarihinde 2. kez 20-30 Haziran 2013 yılında düzenlenmiş olan Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapmıştır. Yamaç Paraşütü ve Doğa Sporları da Mersin de büyük önem taşımaktadır.

2019 – 2020 Sezonu

Lig takımları 2019-20 sezonunda Mersin’in KBSL’de iki süper lig takımı vardır: Çukurova BK ve Mersin BŞB. Futbolda Tarsus İdman Yurdu, F 2. Lig’de, 3 takımı da BAL’dadır. Ayrıca Mersin’in voleybol 2.liglerinde 5, hentbol liglerinde de 2 takımı vardır.

Türkiye Kupaları

Avrupa Kupaları

2018 – 19 Sezonu

2018-2019 Sezonu sonunda, Tarsus İdman Yurdu ise 2. lige grup 10.su olmuştur.. BAL’da 3, Kadın futbol 3. liginde de 4 takımı vardır. Kadın Basketbol süper liginde Çukurova Basketbol 2. Mersin BŞB 5. olmuştur. Ayrıca kadın 1.ligde 2 takımı (Mersin Ünv., Mersin BŞB Gelişim) vardır.

Voleybolda erkekler 2. liginde 2 takımı, kadınlar 2. liginde 3 takımı kalmıştır. 7 bölgesel lig takımından Mersin İhtisas Spor 2.lige yükselmiştir. Hentbol erkekler 1. ligindeki Mersin İdman Yurdu lig 10.su olmuştur. Kadınlar Türkiye Kupası (basketbol’da) Mersin BŞB ve Çukurova Basketbol kupa 3.sü oldu.

Avrupa EuroCup Kadınlar’da Çukurova Basketbol çeyrek finalde elenerek kupa 5.si oldu. Mersin BŞB grup aşamasında elendi.

Mersin’de yapılan spor aktiviteleri hakkında bilgi almak için sayfamızı takipte kalın. Bu yazı Vikipedia‘dan yardım alınarak oluşturulmuştur.