Mersin’de Spor Turizmi Gelişiyor

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın çalışmalarını sürdürdüğü “Kilikya Yolu Projesi” ile birlikte Mersin’in tarihi güzelliklerinin de yer aldığı bir rotasyonda parkur oluşturulacak.

Böylece tarih, spor ve turizm harmanlanmış olacak. Bu proje kapsamında oluşturulacak olan güzergahlarda trekking ve dağ bisikleti gibi parkurlar da yer alacak. Kaledran – Gülek arası ortaya çıkarılması planlanan Kilikya Yolu’nun birinci etap çalışması Silifke-Erdemli arasında yapıldı.

İlk Etap Tamamlanmak Üzere  

Mersin Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nın çalışmalarına devam ettiği Kilikya Yolu Projesi ile Mersin’in tarihi güzelliklerinin yer aldığı rotada farklı spor aktiviteleri düzenlenebilecek. Oluşturulacak olan güzergahta öncelikli olarak trekking, dağ bisikleti gibi parkurlar ve çadır kamp alanları yer alacak.

3 ay öncesine dayanan çalışmalar, proje kapsamında her hafta sonu güzergâh belirleme çalışmaları için saha gezileri yapılıyor. Kaledran – Gülek arası ortaya çıkması planlanan Kilikya Yolu’nun birinci etap çalışmaları is Silifke – Erdemli arasında yapıldı. .  İlk etapta, Silifke – Tek Kadın, Tek Kadın-Uzuncaburç, Uzuncaburç-Cambazlı, Cambazlı-Mezgit Kale, Mezgit Kale-Cennet Cehennem, Cennet Cehennem-Adam Kayalar, Adam Kayalar-Paşa Türbesi-Kanlı Divane olarak belirlenen güzergahlar için çalışmalar devam ediyor.

Tarih ve Spor Birlikte

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Tarakçı, gerçekleştirilen toplantılarda çalışmaların aylar öncesinden başladığını belirtirken projenin amacını Kilikya Yolu diye adlandırılan projenin Mersin’in tarihi ve kültürel zenginliklerini sporla öne plana çıkarmak olduğunu belirtti.

Projenin ileriki safhalarında ise tarihi dokuyu ön planda tutarak trekking parkurları, çadır kampları, konaklama yerleri, dağ bisikleti parkurlarının yapılmasının planlandığını belirtti. 3-4 yıl sonra da ultra maraton yarışlarını düşündüklerini söyledi.

Tarihi doku dünyanın çok az bölgesinde bulunduğunu ve onu ön plana çıkararak projeler yapmak istediklerini belirtti. Hem ulusal hem de uluslararası standartlara uygun parkurlar yapmak istediklerini dile getirdi.

Mersin’de bulunan muhteşem tarihi dokuyu spor ile birlikte ön plana çıkararak bu güzel tarihi tüm dünyaya tanıtmak istediklerine vurgu yaptı. Bisikletten koşuya, trekkingden çadır alanlarına kadar birçok farklı alan ile cazip bir merkez yaratmayı hedeflediklerini söyledi.