Fenerbahçe Oyuncu Satışında Bir Hayli Başarılı!

Fenerbahçe, her ne kadar çok uzun süreden bu yana şampiyon olamasa da son derece doğru bir şekilde yönetiliyor. Başkan Ali Koç, sportif başarısızlıklardan dolayı fazlasıyla eleştiriliyor. Ancak, kendisinin yaptığı doğru işler de mevcut! Fenerbahçe, Ali Koç’un 2018 yılında başkan olmasının ardından oyuncu satışında ciddi başarılar elde etti.

Fenerbahçe 48 Milyon Euro Gelir Elde Etti

Transfer döneminin bitmesine daha 1.5 ay var. Fenerbahçe, daha şimdiden oyuncu satışları sayesinde kasasına 48 milyon Euro koydu. Birçok ismi ederinden daha yüksek bedellerle başka kulüplere gönderen Fenerbahçe’nin bu yaz sattığı oyunculara yakından bakmaya ne dersiniz?

  • Arda Güler: 2022 – 2023 sezonunun yıldızı olan 18 yaşındaki oyuncu ile çok sayıda kulüp ilgileniyordu. Bilhassa Barcelona ve Real Madrid, oyuncu için kapışıyorlardı. Söz konusu transfer yarışından galip ayrılan taraf Real Madrid oldu. İspanyol kulübü, oyuncu için Fenerbahçe’ye 20 milyon Euro bonservis ödeyecek. Buna ek olarak, Fenerbahçe, oyuncudan maksimum 10 milyon Euro bonus elde edebilir. Real Madrid, oyuncuyu başka bir kulübe sattığı takdirde Fenerbahçe’ye yüzde 20 pay verecek.
  • Attila Szalai: Önümüzdeki sezon Fenerbahçe’nin stoper ikilisini Rodrigo Becao ve Alexander Djiku oluşturacak. 2021 yılının Ocak ayından bu yana Fenerbahçe’de forma giyen Attila Szalai için ayrılık vakti geldi. Macar stoper ile bilhassa Bundesliga ekiplerinin ilgilendiği iddia ediliyordu. Hoffenheim, oyuncuyu 12.3 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı.
  • Bruma: Fenerbahçe, Portekizli yıldızın bonservisini almasına rağmen onu oynatmamayı tercih etti. 1994 doğumlu futbolcu, geçtiğimiz sezonun ikinci yarısında Braga’da kiralık olarak top koşturdu. Braga, oyuncunun performansından bir hayli memnun kaldı. Portekiz ekibi, Fenerbahçe’ye 6.5 milyon Euro ödeyerek oyuncunun bonservisini aldı.
  • Diego Rossi: Performansı ile Fenerbahçe taraftarlarının eleştirilerine maruz kalan Diego Rossi, iki yıllık Türkiye macerasının ardından MLS’ye döndü. Oyuncunun yeni adresi MLS ekiplerinden Columbus olacak. Fenerbahçe, bu transferden 5.15 milyon Euro kazanacak.
  • Mergim Berisha: Fenerbahçe’nin büyük umutlarla transfer ettiği ancak verim alamadığı için Bundesliga ekiplerinden Augsburg’a kiraladığı Mergim Berisha, bu kulüpte ortaya koyduğu performans ile dikkat çekti. Augsburg, sezonun tamamlanmasıyla birlikte oyuncunun bonservisini almayı tercih etti. Fenerbahçe, bu oyuncunun satışından 4 milyon Euro gelir elde etti.

Oyuncu Satışları Devam Edecek

Fenerbahçe, yukarıdaki isimlerin dışında farklı oyuncular ile de yollarını ayırabilir. Bonservis beklenen isimlerden birisi de Joao Pedro oldu. Ancak, Brezilyalı oyuncunun talibi çıkmadı. Gremio, oyuncuyu satın alma opsiyonu ile beraber kiraladı.

Willian Arao ve Gustavo Henrique, teknik direktör İsmail Kartal’ın kadroda düşünmediği isimlerden ikisi! Her iki oyuncu ile de çok sayıda kulüp ilgileniyor. Fenerbahçe, bu iki oyuncunun satışından fena olmayan bir kazanç elde etmek istiyor. Bunun yanı sıra, Joshua King’in de satılması gündemde!