Eskişehirspor’un Transfer Yasağı

TFF 3. Lig’inde oynayan Eskişehirspor, borçları nedeniyle 7 dönemdir transfer yasağı vardı. Eskişehirspor yönetimi alacaklı olan oyunculardan teker teker alacağı yoktur yazısı almış ardından 2016- 2017 sezonunda Trabzonspor’dan Erkan Zengin’i tekrar kendi kadrosuna katan Eskişehirspor’un Trabzonspor’a yaklaşık 6 milyon TL borcunu da ödemesiyle birlikte transfer yasağı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kaldırıldı.

Yasak Sonrası Yeni Transferleri

Prensipte anlaştığı tüm oyuncular ile imzaya oturan Eskişehirspor, kalan 14 haftasında yaptığı transferler sonucu sonuncu olduğu ligde yükselişe geçmeyi planlıyor. 48 saatte 12 transferi gerçekleştiren Eskişehirspor, 7 dönemin adeta acısını çıkardı.

Kadrosuna yeni kattığı isimler şöyle; Akhisarspor’dan Furkan Korkut, Çorum Futbol Kulübü’nden Mehmet Taşçı, Sivas Belediyespor’dan Ömer İnan, Isparta 32 Spor’dan İsmet Kavuştu, Adıyaman Futbol Kulübü’nden Mustafa Çağlayan, Altınordu U19’da oynadıktan sonra kulüpsüz kalan Berke Kılıç, Sivas Belediyespor’da oynamış daha sonrasında kulüpsüz kalan Tufan Kelleci, Etimesgut Belediyespor’dan Hamza Ok, Sarıyer’den Barış Memiş, 1461 Trabzon’dan İsmail Haktan Odabaşı ve Adıyaman Futbol Kulübü’nden Ayberk Altan’ı kadrosuna dahil eden Eskişehirspor, TFF 3. Lig’de 22. haftasında Kahramanmaraş depreminden kaynaklı ligler durdurulmuştu. TFF 3. Lig’inde de 22. haftasında duran ligin bitmesine 12 hafta kaldığı sırada Eskişehirspor’un yaptığı transferlerle eski formuna dönmeyi hedefledi.

TFF 3. Lig’in Durumu

18 takımdan oluşan 21 haftalık TFF 3. Lig’in ilk üçüne bakacak olursak, 1. sırada 46 puan ile Yeni Mersin İdman Yurdu yer alıyor. 2. sırada ise 41 puan ile Yeni Orduspor yer alırken 3. sırada 38 puan ile Karaköprü yer alıyor. Yeni Mersin İdman Yurdu’nun son beş haftasında 3 galibiyet, 1 mağlubiyet ve 1 beraberlik mevcut. Yeni Orduspor’un son beş maçı ise 2 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet yaşanmıştır. Karaköprü’nün son beş haftası ise 3 galibiyet ve 2 mağlubiyet vardır.

21 haftalık TFF 3. Lig’in son üçüne bakacak olursak, 18. sırada yani sondan 1. olan takım 15 puan ile Eskişehirspor’dur. 17. sırada sondan 2. sırada yer alan takım ise 15 puan ile Yomraspor. 16. sırada yani sondan 3. sırada yer alan takım ise 16 puan ile Edirnespor’dur. Eskişehirspor’un son beş haftasına baktığımızda, 2 mağlubiyet, 2 beraberlik ve 1 galibiyet yaşadığını görüyoruz. Yomraspor’un son beş haftasında mücadeleleri 3 mağlubiyet, 1 galibiyet ve 1 beraberlikle sonuçlandığını görüyoruz. Edirnspor’un son beş mücadelesi ise 3 mağlubiyet ve 2 galibiyetten oluşuyor.

7 dönemdir transfer yapamayan Eskişehirspor, yaptığı transferler sonucu takıma yeni kan gelmiştir. 2022- 2023 sezonu TFF 3. Lig şampiyonu olamasa da sonuncu olmaktan son 12 haftada kurtulacak gibi duruyor. 2023- 2024 sezonu TFF 3. Lig için ise gayet umutlu olan Eskişehirspor yönetimi şampiyon olacağını vurguladı.