DEPREM FELAKETİ SONRASINDA HATAY’ DA BUZ HOKEYİ OYUNCULARI MEYDAN OKUYOR

Ülkemiz de yaşanan deprem felaketleri sonrasında en çok etkilenen illerimiz den olan Hatay’ da si Spor Kulübü’nün minik buz hokeyi oyuncuları depremin ardından bir araya gelerek adeta hayata meydan okuyorlar.

Hatay Asi Spor Kulübü, 2019 yılında Hatay’da buz hokeyini tanıtmak ve genç sporcular yetiştirmek için kurulan spor kulüplerinden birisi olmuştu.

Kurulduğu yıl pandeminin olması ve şehirdeki tek buz pistinin tadilatta olması çalışmaları sekteye uğratsa da Asi Spor Kulübü bu zorlu süreçler de ayakta kalmayı başardı.

2022 yılında Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu’nun düzenlediği U12 Türkiye Şampiyonasında katılan Hatay Asi Spor Kulübü iyi bir derece ile 7. Olarak sezonu tamamlamışlardı.

Hatay Asi Spor Kulübü için tam olarak her şey yoluna giriyordu derken 6 Şubat 2023’te Ülkemiz de yaşanan büyük deprem felaketi sonrası Asi Spor Kulübü sporcular, neredeyse yok alan Hatay’dan ayrılarak başka şehirlere gitmek zorunda kalmışlardı.

Yeninden oluşan tüm bu olumsuz olaylara ve ayrılmış olan takıma rağmen Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu ve Federasyon Başkanı Halit Albayrak’ ın desteğiyle yeniden bir araya getirmeyi başardı.

AYAĞA KALKARAK KALDIKLARI YERDEN DEVAM ETTİLER

Hatay Asi Spor Kulübü kurulduğundan sonra zor günler için de olsalar da bu son yaşanan deprem felaketini buz hokeyiyle bir nebze de olsa atlatan gençler önce Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na daha sonra da Türkiye Şampiyonası’na katıldılar.

Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen U – 12 ( Yıldız B ) ve U – 9 ( Minikler ) Verita Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası’na katılarak U – 12 kategorisinde altıncılık elde ederek kulüp adeta yeniden ayağa kalkmayı başardılar. Sporun birleştirici gücü ile yeniden bir araya gelmeyi başaran Hatay Asi Spor Kulübü İstanbul’ un ev sahipliğinde gene düzenlenen Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu U – 12 Yıldızlar Ligi Türkiye Şampiyonası’nda yarı final oynama başarısı gösterdiler ve İstanbul takımlarının ardından 4. oldular.

SPORUN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ İLE BU ZORLU SÜRECİN ALTINDAN KALKMAYI BAŞARDILAR

Ülkemiz de yaşanan bu deprem felaketinin ardından yaraları sarmak için her kes üzerine düşeni fazlası ile yapmaya çalışırken böyle bir depremin ardından ayağa kalkmak ve bu başarıları kazanmak hiç kolay değildi.

Hatay Asi Spor Kulübü burada bu başardıkları büyük bir birleştiriciliği simgelerken onlar artık her şampiyonaya 6 Şubat depremini unutmadıklarını gösteren özel formalarla sahaya çıkmaya devam edecekler.

Depremin acısını yüreklerinde taşıyarak kendi mücadelelerini vermeye çalışan Hatay Asi Spor Kulübü gibi diğer spor dallarında ki sporcu arkadaşlarımız da en güçlü en güzel desteği sonuna kadar hak ediyorlar. Sporun bu kadar yüksek birleştirici bir gücü olduğunun farkında olmak ve bunu kullanarak gençlerin hayallerinin peşinde koşması çok önemli olacak.