ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’nin Baric Transferi Öyküsü

Bu sezon Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Ligi’nde başarılı bir performans sergileyen ve yoluna emin adımlarla devam eden Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, sezon içerisinde de kadrosunu güçlendirmek adına çeşitli hamlelere imza atmıştı. Mersin temsilcisinin bu hamleleri hedeflerinin bazılarına ulaşmak konusunda önemli rol oynarken, her hedefe ulaşmak mümkün olmadı ve yaz transfer döneminde kadroda ayrı bir yapılanmaya gidilmesi gerekti. Tüm bunlarla birlikte Turuncu Lacivertli ekibin sezon içerisinde yaptığı önemli eklemelerden biri de Nika Baric transferiydi.

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi, 29 yaşındaki Slovenyalı oyun kurucu Nika Baric’i kadrosuna kattığını açıklamış ve bu transfer camiada büyük bir memnuniyet uyandırmıştı.

Baric, 3  Kez Euroleague Şampiyonluğu Yaşadı

Geride kalan sezonda Kadınlar Basketbol Ligi, Avrupa Kupası ve Türkiye Kupası’nda dikkat çeken işler çıkartan Çukurova Basketbol Mersin Yenişehir Belediyesi, kadrosunu güçlendirmek için hep çalışmıştı. Turuncu lacivertli ekip,  Dinamo Kursk takımında forma giyen 1.70 boyundaki 29 yaşındaki Şutör Gard Nika Baric’i kadrosuna katmıştı. Tecrübeli oyun kurucu, son yıllarda Euroleague Woman’da başarılı bir performans ortaya koydu ve turnuvada 3 kez şampiyonluk yaşamıştı.

Resmi imzaların atılmasının ardından konuşan Sloven oyuncu, Hedefleri  olan bir kulübe geldiği için çok mutlu olduğunu, taraftarın da desteğini arkalarına alarak kupalar kazanmak istediklerini ve bunun için elinden geleni yapacağını dile getirmişti.

Nika Baric’in Kariyer Başarıları

Profesyonel kariyerine  2007 yılında Atlet Celje takımında başlayan Nika Baric, burada geçirdiği 4 sezonun ardından Spartak Moskova’ya 2011 yılında geçiş yaptı. 4 sezonluk Rusya macerasından sonra 2015 yılında UMMC Ekaterinburg’a transfer oldu. Burada da 4 sezon geçiren 29 yaşındaki oyun kurucu, 2019-20 sezonunda Dinamo Kursk forması giydi.

Ertesi sezon Elazığ İl Özel İdarespor’a transfer olan Nika Baric, sezon başında  Dinamo Kursk forması giymişti. 2015-16 sezonunda UMMC Ekaterinburg formasıyla kariyerinde ilk kez Euroleague Kadınlar şampiyonluğu yaşayan Sloven oyuncu, 2017-18 ve 2018- 19 sezonlarında da Rus ekibiyle iki kez daha bu şampiyonluğun sevincini yaşadı. 2010 yılında ise FIBA Avrupa Yılın Genç Kadın Oyuncusu Ödülünü kazandı.

2020-21 sezonunda Elazığ İl Özel İdare forması giyen Pusuladan oyun kurucu, burada oynadığı 28 karşılaşmada maç başına 10.5 sayı ortalaması yakalamıştı. Geçen sezon kendi takımında ise maç başına 6  asist ortalaması ve 2.6 ribaunt ortalaması  yakalayan Nika Baric, takımın ön plana çıkan oyuncularından biri olmuştu. Sezon başında Dinamo Kursk’a transfer olan 29 yaşındaki Şutör Gard, beş karşılaşmada forma giyerken maç başına 5.2 sayı ortalaması yakaladı.

Geride kalan sezonda Baric dahil olmak üzere pek çok ekleme yapan ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi adına sezonun çok daha farklı bir noktada bitmesi mümkün olabilirdi. Bununla birlikte Finalleri oynamak konusunda yaşanan tecrübe eksikliği, teknik sıkıntılar ve sakatlıklar gibi engeller Mersin temsilcisinin daha büyük başarılar yaşamasına izin vermedi.

Gelecek sezon daha iyi işler çıkartabilmek adına uğraş gösteren Turuncu Lacivertli ekip, yaptığı eklemelerle taraftarını daha şimdiden heyecanlandırmayı bildi desek sanırız yanlış olmaz.