Bir Kulüpten Daha Fazlası… Barcelona

2008- 2014 yıllarında hem İspanya ligini hem Avrupa ligini kasıp kavuran Barcelona, son zamanlarda korkulu rüya olmaktan uzaklaştı. Bunun sebepleri arasında efsaneleşen oyuncularıyla yollarını ayırması gibi durumlar söz konusuydu.

Ayrıca 2014- 2020 yılları arasında başkan Josep Maria Bartomeu, kulübü ekonomik olarak zarara uğratmıştı. 4 yıldır La Liga’da şampiyon olamayan Barcelona, 2022- 2023 La Liga’da şu anda birinci. Ardından 8 puan fark ile dünyanın en büyük kulübü Real Madrid geliyor.

2014- 2020 Arası Katalan Ekibi

PARTIDO

2014- 2020 yılları arasında Barcelona efsanevi oyuncularıyla yollarını ayırdı. 2014- 2015 sezonunda Barcelona’nın kaptanı olan Puyol futbolu bırakırken parlak kaleci Valdes ile de sözleşmeyi yenilemeyerek ağlarını başıboş bıraktı. Aynı anda iki oyuncudan ayrılan Barcelona, daha sonraki sezon oyuncularından Pedro’yu İngiliz takım Chelsea FC’ye satıldı. Efsane oyuncu Xavi ile sözleşme yenilemeyerek yollarını ayırdı. Takip eden sezonlarda ise sırasıyla Dani Alves ve Andres Iniesta ile yollarını ayıran takım, Neymar ve Mascherano gibi önemli ünlü isimlerle de yolunu ayırmıştı. Yollarını ayırdığı oyuncuların yerine altyapıdan oyuncu almayan takım büyük tepkilere yol açtı.

La Masia çıkışlı oyuncuların tercih edilmemesi kulübün kendi altyapısını reddettiği söylentilerine yol açarak altyapı prestijinin düşmesine sebep oldu. Peki gidenlerin yerine kimleri tercih etti? Yüksek bonservislere sahip futbolcuları alan takım ileriki dönemde maddi yıpranma yaşamasına sebebiyet verdi. Dembele, Coutinho, Griezmann ve De Jong gibi yüksek bonservisli oyuncularla anlaşan ama beklediği verimi alamayan başkan Josep Maria Bartomeu, takımı sportif başarısızlıkla birlikte ekonomik çöküşe de sürükledi.

Josep Maria Bartomeu, takımın alışılagelmiş olan fıtratını değiştirmeye çalışırken kulübü başarısızlığa sürükledi. Dünyanın en büyük kulübü olan Real Madrid’in dahi korkulu rüyası olan Barcelona başarısızlıkları ile hırpalanmaya başladı. Sadece geçmişten gelen bir ününün olmasından kaynaklı efsaneleşen takıma ağır eleştiriler yapılmamaya çalışıldı. Josep Maria’nın izlediği takım içi değişiklikler ve performanslara yansıyan değişiklikler Katalan taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Efsane Başkan Tekrar Barcelona’da

2020 yılında başkan Josep Maria Bartomeu ile yollarını ayıran takım tekrardan Joan Laporta’nın başkanlığa gelmesiyle eski kanına kavuştu. Joan Laporta’nın ilk işi altyapısındaki parlak oyuncuları A takımına çekmek oldu. La Masia, Barcelona’nın fıtratıyla yetiştirilen oyunculardan oluştuğu, kendi yetiştirmesi olduğu için takıma en adapte olacak oyunculardı. Josep Maria altyapıyı reddederken Joan Laporta altyapıyı sonuna kadar destekleyen bir başkan oldu. Başkan, Barcelona altyapısından olup farklı kulüplerde oynayan oyuncuları da toplayarak eski ruhu getirmek istedi. Joan Laporta, Barcelona’nın efsane oyuncularından biri olan Xavi’yi, takımın başına getirerek eski Barcelona ruhunun doğmasını sağladı ve eski gücüne kavuşturdu.

Takımını oluşturduktan sonra ilk kupasını alan Joan Laporta, İspanya Süper Kupası’nı kazanarak Barcelona’nın o çok özlenen halinin geri geldiğini gösterdi. Hedefleri ise La Liga şampiyonluğu. 4 yıldır La Liga şampiyonu olamayan Barcelona, küllerinden doğup İspanya Süper Kupası’nı alabildiği gibi La Liga şampiyonluğunu da alabilecek mi? Gözler La Masia ruhunda…