Anatoliy Karpov Satrancın Efsanesi Mersin’e Geliyor!

Yedi kez dünya şampiyonluğu kazanmış Büyük Usta Anatoly Karpov, Mersin’de satranç severlerle bir araya gelecek. Anatoliy Karpov Satrancın Efsanesi Mersin’e Geliyor!

Türkiye Satranç Federasyonunun düzenlediği etkiliğe Karpov, 7 Aralık Cumartesi 2019 günü satranç gösterisi yapacak. Federasyon Başkanı Gülkız Tülay, yaptığı açıklamada Büyük Usta Karpov’u Türkiye’de ağırlamaktan büyük onur duyduğunu belirtti.

Güliz Tülay açılamasında “Sporcularımızı, antrenörlerimizi Büyük Usta Anatoly Karpov ile bir araya getirerek, onun deneyimlerinden yararlanmasını, bu sporun evrensel ruhunu hissetmelerini istiyoruz. Federasyon olarak, satranç sporunun gelişmesi, Türk satrancının büyümesi için elimizi taşın altına koymaya, proje üretmeye, Türkiye için hamle yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Anatoliy Karpov Kimdir?

Anatoli Yevgenyeviç Karpov 23 Mayıs 1951 yılında dünyaya gelmiştir. Rus satranç ustası 1975-1985 yılları arası dünya satranç şampiyonudur. 1975 yılında Bobby Fischer’in kendisiyle oynamayı reddetmesi üzerine, hükmen dünya satranç şampiyonu olmuştur. 1985’te Garri Kasparov’a yenilerek unvanını ne yazık ki kaybetmiştir. Çok güçlü savunma oyunu tarzıyla dünyada bilinir.